Program „Czyste Powietrze”, realizowany w latach 2018–29, to największa proekologiczna inicjatywa służąca walce ze smogiem i poprawie efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
Program „Czyste Powietrze” nie stoi w miejscu, cały czas się rozwija. Wprowadzono już kilka ważnych zmian, aby zwiększyć jego efektywność i szczelność. Odtąd najwyższy poziom dofinansowania może dotyczyć tylko jednego domu na jednego wnioskodawcę. Doprecyzowane zostały zasady prefinansowania i pełnomocnictw przy wypłacie dotacji. Aby zapewnić jak najlepszą ochronę beneficjentek i beneficjentów, wprowadzono też obowiązek wyboru z listy ZUM pomp ciepła i kotłów na biomasę. Co ważne, osoby decydujące się na instalację pompy ciepła muszą od 14 czerwca tego roku wykonać najpierw audyt energetyczny, który wykaże, jakie źródło ciepła będzie właściwym rozwiązaniem dla danego budynku. Na audyt także można uzyskać wsparcie finansowe.
W punkcie konsultacyjno-informacyjnym Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” można uzyskać informację na temat programu, złożyć wniosek o dofinansowanie oraz uzyskać pomoc w rozliczeniu inwestycji.
Dane o programie Czyste Powietrze – stan na 30.06.2024r.
Gmina Węgliniec:
Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie – 300
Liczba zawartych umów o dofinansowanie – 246
Liczba zrealizowanych przedsięwzięć zakończonych – 120
Kwota wypłaconej dotacji (zadania zakończone) – 1 842 833,19 zł
GMINNY PUNKT KONSULTACYJNO-INFORMACYJNY PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE”
Gmina Węgliniec: w piątki 9.00. – 16.00. w Bibliotece Publicznej w Węglińcu
Zapowiedź zmian w programie priorytetowym „Czyste Powietrze”
w zakresie wymogów dotyczących źródeł ciepła, które mogą stanowić koszt kwalifikowany.