Rozmiar czcionki:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Ogłoszenia

 

                                                                                                               kino maj

odsniezanie 

logo zakręć się www bez tła

Logo cieple mieszkanie top

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

                                                                                                                                        turystyka w gminie logo

Węgliniec mapka

baner 1

BANER POLSKI ŁAD

eaktywni

Dofinansowanie

PRAWO WŁASNOŚCI     PRAWO WŁASNOŚCI kopia kopia    

Odsłon artykułów:
13736298

 

Wycieczka „Poznaj Uroczyska Borów Dolnośląskich” - Tropem Bielika (niebieska)

 

  Sladami borów Dolnośląskich
 

    Długość trasy 25,5km Trasa łatwa głównie drogami szutrowymi i asfaltowymi w Większości biegnąca„Szlakiem turystycznym „Śladami przyrody Borów Dolnośląskich „Stawy Parowskie”. Suma podjazdów151m. Wycieczka pozwala odkryć wszystko co piękne w Borach Dolnośląskich odwiedzają Państwonajwiększy obszar wodno-błotny Borów Dolnośląskich gdzie można spotkać Bielika, Rybołowa,Perkozy, Żurawie, ale także Bociana Czarnego, oraz zaprzyjaźnione łabędzie na ostoi turystyczno-przyrodniczej ASUAN. Warto przystanąć i zanurzyć się w przyrodzie.

WARTO ZOBACZYĆ

- Zabytkowy Barokowy kościół w Starym Węglińcu,
- Stawy Parowskie i zwyżkę ornitologiczną przy stawie Wolno Starym
- Ostoje turystyczno-przyrodniczą ASUAN
- Zabytkowy parowóz i dźwig ratunkowy w miejscowości Węgliniec ul. Sikorskiego.

PARKINGI:

- ul. Kolejowa przy dworcu PKP

- ul. M. Konopnickiej Stary Węgliniec przy Domu Kultury  (monitorowany)

GASTRONOMIA: 

Węgliniec centrum

INFRASTRUKTURA ROWEROWA:

Węgliniec dworzec PKP (na końcu peronów) punkt obsługi i naprawy rowerów, myjka,

Stary Węgliniec ul. M. Konopnickiej punkt naprawy rowerów, punk  ładowania rowerów telefonów. 

Wypożyczalnia rowerów WĘGLINIEC na dworcu PKP  tel. 507434116


SZCZEGÓŁOWY OPIS TRASY

   Trasa łatwa przebiegająca obrębie miejscowości drogami asfaltowymi w terenie leśnym drogamiszutrowymi i duktami leśnymi. Leżąca w południowo zachodniej części Borów Dolnośląskich.Wyruszamy spod dworca ul. Wojska Polskiego na wprost następnie w lewo ścieżką rowerowa ul.Sikorskiego dojeżdżamy do trasy rowerowej na skrzyżowaniu ul. Kochanowskiego i Sikorskiego, możnateż podjechać do Parku Plac Wolności gdzie rozpoczyna się szlak zwiedzając centrum Węglińca. Z ul.Sikorskiego (mijając Urząd Gminy i Miasta w Węglińcu jadac w kierunku wschodnim wyjeżdżamy zWęglińca, jadąc wzdłuż Węzła kolejowego Węgliniec mijamy zabytkową zabudowę kolejowalokomotywowni Węgliniec następnie wjeżdżając do lasu przecinamy przejazdy tras kolejowychWęgliniec- Jelenia Góra i Węgliniec-Wrocław. Następnie jadąc 2,5km w kierunku wschodnim, skręcamy
w lewo by po przejechaniu 0,8km zjechać z drogi w prawo w kierunku „Ostoi przyrodniczo-turystycznej„Asuan”(miejsce odpoczynku). Następnie wracając na drogę główną jadąc w kierunku północnym dojeżdżamy do KuźniczegoMostu na rzece Czerna Wielka będącej granicą administracyjną Gminy Węgliniec, Następnie skręcamyw lewo w kierunku zachodnim udajemy się na Łąki Parowskie, a następnie po przejechaniu ok. 1km skręcamy w kierunku Północnym na Stawy Parowskie, malowniczą drogą wśród starodrzewu akacjowego i dębowego jedziemy wzdłuż linii brzegowej Stawów gdzie można spotkać liczne gatunkichronione ptaków takie jak Bielik, żuraw, Perkoz, Kormoran, oraz liczne gatunki kaczek i gęsi, Następnieobjeżdżając Stawy do dokoła mijamy drogę w kierunku Parowej i kierujemy  się w kierunku zachodnim.Po drodze przy linii brzegowej Stawu Wolno Starego znajduje się miejsce wypoczynku i zwyżkaornitologiczna umożliwiająca, obserwację przyrody. Następnie jadąc drogą w kierunku doStarego Węglińca mijamy przy Stawie Sarnim Starym kamień z inskrypcją upamiętniająca myśliwegoktóry zginął w tych lasach w XIX w. Następnie udajemy się w kierunku południowym a późniejzachodnim by po około 2,5km dojechać do miejscowości Stary Węgliniec gdzie ul. Konopnickądojeżdżamy do Domu Kultury gdzie znajduje się punkt odpoczynku i ładowania rowerów elektrycznych oraz zabytkowy barokowy kościół pod wezwaniem M.B. Szkaplerznej. Przecinamy drogę wojewódzkanr 296 i jadąc ul. Stawową mijamy Staw Tartaczny i wjeżdżając w las jedziemy droga szutrową wkierunku południowo zachodnim, mijamy trasę kolejową E-30 po ok O5km skręcamy w lewo idojeżdżamy do drogi asfaltowej gdzie skręcając w lewo wracamy do Węglińca, następnie ul.Mickiewicza i Sikorskiego szlakiem czerwonym wracamy na dworzec PKP gdzie kończy się nasza wyprawa.

                                                     mała mapa                     QR Poznaj uroczyska Borów Dolnośląskich

 

Do pobrania :

1. Mapa

2. Kod QR

3. Mapa trasy gpx