Rozmiar czcionki:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Ogłoszenia

 

                                                                                                               kino maj

odsniezanie 

logo zakręć się www bez tła

Logo cieple mieszkanie top

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

                                                                                                                                        turystyka w gminie logo

Węgliniec mapka

baner 1

BANER POLSKI ŁAD

eaktywni

Dofinansowanie

PRAWO WŁASNOŚCI     PRAWO WŁASNOŚCI kopia kopia    

Odsłon artykułów:
13721145

    W dniu 01.12.2018r. Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Węglińcu, jako pierwsza jednostka w województwie dolnośląskim w ramach pomocy humanitarnej przekazała jednostce OSP na Ukrainę samochód gaśniczy STAR 244. Druhowie OSP ze Starego Węglińca od ponad roku współpracują nieformalnie i utrzymują stały kontakt z kolegami z Ukrainy. 

    Poprzedni wóz OSP Stary Węgliniec po przejechaniu ok. 1000 km w blisko 20 godzin dotarł na miejsce - na kołach - na UKRAINĘ! Wierzymy, że tamtejsi strażacy dadzą mu drugą młodość i jeszcze przez długi czas nie zawiedzie ich w akcjach ratunkowo-gaśniczych,  tak jak i nas nigdy nie zawiódł. Dla druhów z Ukrainy pozyskaliśmy także od strażaków z niemieckiego Großdubrau i KP PSP w Zgorzelcu kilkanaście mundurów bojowych, hełmów, butów, węży i kasków do wykorzystania w wielu akcjach przez dzieci. Międzynarodowa trójstronna współpraca w/w jednostek  w przyszłości na pewno przyniesie wymierne efekty.

    Delegacja, która w ubiegłym tygodniu nas odwiedziła składała się z trzech osób, a cała wizyta trwała dwa dni. Swoją obecnością zaszczycił nas Mer Wiśniowca - Wołodymyr Kravets i Naczelnik OSP w Wiśniowcu. W zorganizowanym uroczystym obiedzie wzięli udział także ludzie, bez których cały projekt nie miałby szans powodzenia m.in. Burmistrz GiM Węgliniec - Pan Mariusz Wieczorek, Przewodniczący Rady Miejskiej Węglińca -Pan Wiesław Piechota, były Komendant KP PSP w Bolesławcu st. bryg. Grzegorz Kocon oraz Pan Adam Fornal kierujący Dolnośląskim oddziałem PCK. Dzięki współpracy z UNESCO udało się bez problemów przejść formalną część przedsięwzięcia i bezpiecznie przejechać samochodem przez naszą wschodnia granicę. Nieocenioną pomocą wsparli nas także komendant KP PSP w Zgorzelcu st. kpt Artur Czułajewski oraz były Burmistrz GiM Węgliniec Pan Stanisław Mikołajczyk.

    Podczas tej krótkiej wizyty Zarząd i przedstawiciele OSP w Starym Węglińcu wymieniali się doświadczeniami i odkrywali różnice w systemach ochrony przeciwpożarowej między tymi dwoma krajami. Kolejnego dnia w naszej remizie przed południem zaproszeni goście wraz z delegatami z Ukrainy i druhami OSP Stary Węgliniec byli świadkami podpisania dokumentów i przekazania kluczyków do STARA 244 druhom z Ukrainy. Po tym ważnym dla naszej jednostki wydarzeniu koledzy strażacy z Ukrainy obejrzeli naszego HENIA- nowy wóz ratowniczo-gaśniczy oraz remizę. Po miłym i przyjaznym spotkaniu koledzy z Ukrainy wyruszyli w długą podróż powrotną do domu, a nasi druhowie eskortowali ich do granicy polsko - ukraińskiej.

    Wiosną 2019r. planujemy odwiedzić naszych kolegów na Ukrainie, zobaczyć jak sprawuje się nasz samochód i poznać zasady oraz problemy funkcjonowania jednostek w Wiśniowcu i Zbarażu. Mamy nadzieję, że będzie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń  i zacieśnienia współpracy. 

Druh Marek Pluciński

1

1

1

1

1

1

1