Potrzeba bezpieczeństwa i zdrowia jest elementarną potrzebą człowieka, a jej zaspokojenie warunkiem jego rozwoju. Zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa dzieciom jest podstawowym zadaniem ludzi dorosłych.
W związku z powyższym Miejskie Przedszkole Publiczne im. Św. Mikołaja w Węglińcu włączyło się w projekt i otrzymało certyfikat „Bezpieczne dziecko- bezpieczne przedszkole”, który jest nadawany przez Studium Prawa Europejskiego.
Aby otrzymać certyfikat przedszkole musiało spełnić szereg wymagań i zaangażować się w projekt podnoszący bezpieczeństwo, który trwał od 14.09.2017 r. do 31.03.2018 r.
Projekt obejmował dwanaście zagadnień, które miały za cel wpojenie dzieciom w wieku przedszkolnym nawyków bezpieczeństwa w placówkach przedszkolnych, domach, na placach zabaw, w kontakcie z przyrodą, w kontakcie z osobami obcymi, a także zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami ruchu drogowego.
Koordynatorem projektu została Pani Agata Pańków, która odbyła kurs w wymiarze 60 godzin w Studium Prawa Europejskiego.
Zadaniem koordynatora, kadry nauczycielskiej, a także Dyrektora Przedszkola było zorganizowanie i wykonanie 12 zadań niezbędnych w procesie ubiegania się o certyfikat. Zadania obejmowały między innymi:
- Przeprowadzenie przeglądu technicznego obiektów przedszkolnych, placów zabaw, urządzeń elektrycznych,
- Przeprowadzenie pogadanek na temat zagrożeń w kontaktach z przyrodą: zabawy nad rzeką, niebezpieczne rośliny, dzikie zwierzęta, ślizgawki na lodzie itp.
- Ćwiczenia z pierwszej pomocy: jak pomóc sobie i koledze, jak wezwać pomoc.
- Zorganizowanie spotkania z Policjantem dotyczącego zagadnień z ruchu drogowego
- Wycieczka do siedziby straży pożarnej i pogadanka na temat bezpiecznych zasad zachowania w domu i przedszkolu oraz postępowaniu w wypadku zagrożenia.
- Przeprowadzenie przy udziale dzieci ćwiczeń pozorujących zagrożenie pożarem, awarią sieci wodociągowej i urządzeń elektrycznych
- Przeprowadzenie pogadanki na temat kontaktów z obcymi, dotyczącej sytuacji, w której ktoś prosi o podanie adresu, proponuje poczęstunek, chce pokazać coś ciekawego.
- Przeprowadzenie pogadanki na temat bezpieczeństwa w intrenecie i zakazu kontaktu z nieznajomymi w sieci
- Rozmowa na temat kontaktu z nieznajomymi zwierzętami, z dzikimi zwierzętami, zasady zachowania w sytuacji zagrożenia ze strony agresywnego zwierzęcia.
- Przeprowadzenie spotkania z lekarzem i wycieczka do gabinetu lekarskiego- pogadanka na temat bezwzględnego zakazu samodzielnego korzystania z lekarstw znajdujących się w apteczce domowej i lekarstw o niewiadomym pochodzeniu.
- Pogadanka o prawach i obowiązkach dziecka, pogadanka „Szanuj swojego kolegę i koleżankę”
Warunkiem zaliczenia projektu było uzyskanie minimum 80% ze wszystkich zadań, ale miło nam poinformować, iż Węglinieckie Przedszkole za każde z zadań otrzymało 10/10 punktów, a tym samym uzyskało wynik na poziomie 100% przyznany przez Jury Konkursowe działające przy Studium Prawa Europejskiego.
Za pomoc w realizacji zadań dziękujemy Panu mł. kpt. Grzegorzowi Fleszarowi z Komendy Powiatowej PSP w Zgorzelcu, Panu Łukaszowi Pańków- Prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Węglińcu, Panu Łukaszowi Więckowskiemu- ratownikowi medycznemu, Nadleśnictwu Węgliniec, Pani doktor Ilonie Curyło Dziuba oraz Panu st. asp. Henrykowi Grabowskiemu- dzielnicowemu Węglińca.
Agata Pańków