Font size:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

No events

Ogłoszenia

 

                                                                                                               kino maj

odsniezanie 

logo zakręć się www bez tła

Logo cieple mieszkanie top

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

                                                                                                                                        turystyka w gminie logo

Węgliniec mapka

baner 1

BANER POLSKI ŁAD

eaktywni

Dofinansowanie

PRAWO WŁASNOŚCI     PRAWO WŁASNOŚCI kopia kopia    

Articles View Hits
13721331

 

 

 Wieczornica Patriotyczna

Tegoroczne gminne obchody Święta Niepodległości odbyły się podczas Wieczornicy Patriotycznej w Czerwonej Wodzie. W dniu rocznicy tj.11 listopada 2016 r., jak co roku, inicjatorem i organizatorem Wieczornicy Patriotycznej była Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czerwonej Wodzie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz Stanisław Mikołajczyk oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Węglińca Waldemar Błauciak wraz z radnymi Rady Miejskiej. Obchody rozpoczęto o godz. 16.00 Mszą Św. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, odprawioną przez Księdza Proboszcza Mieczysława Panońko. W Mszy Św. uczestniczyły poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej w Czerwonej Wodzie, Szkoły Podstawowej w Ruszowie, Gimnazjum w Ruszowie oraz poczty sztandarowe OSP Czerwona Woda, OSP Węgliniec i OSP Stary Węgliniec ze sztandarem Związku OSP Gminy Węgliniec.

Po uroczystej Mszy Św. jej uczestnicy udali się pod pomnik poświęcony pamięci Polaków wypędzonych z Kresów Wschodnich, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalone zostały znicze, a Ksiądz Proboszcz zainicjował i poprowadził wspólną z uczestnikami modlitwę w intencji wszystkich, którzy poświęcili życie w walce o niepodległość Polski. W następnej kolejności uczestnicy uroczystości udali się do sali widowiskowej Domu Kultury w Czerwonej Wodzie. Przy odpowiedniej do uroczystości wykonanej scenografii i wystroju sceny i przy wypełnionej po brzegi sali widowiskowej, uczniowie Szkoły Podstawowej w Czerwonej Wodzie przedstawili patriotyczny montaż słowno- muzyczny. Zaprezentowana lekcja historii przeniosła obecnych na sali w czasy: zaborów, walk o wolność Ojczyzny, odzyskania niepodległości, II wojny światowej, okupacji niemieckiej, komunizmu, Solidarności, aż po czasy współczesne… Występy dzieci, wzbogacone prezentacją multimedialną, wspólnym z dorosłymi śpiewem pieśni patriotycznych i żołnierskich, zakończone zostały pokazem narodowego tańca - polonezem. Niejednym dorosłym uczestnikom uroczystości ze wzruszenia łza się w oku zakręciła, słysząc pieśni patriotyczne, czy też patrząc na dzieci tańczące poloneza.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom i dorosłym za organizację uroczystości, za ogrom pracy w przygotowanie i przebieg obchodów. Dziękujemy dzieciom za zaangażowanie i wspaniałe wykonanie inscenizacji będącej lekcją historii dla nich samych i dla dorosłych, upamiętniającej rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziękujemy za udział w uroczystościach pocztów sztandarowych, które swą obecnością uświetniły rocznicę i podkreśliły patriotyczną rangę Wieczornicy Patriotycznej.