Font size:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

No events

Ogłoszenia

 

                                                                                                               kino maj

odsniezanie 

logo zakręć się www bez tła

Logo cieple mieszkanie top

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

                                                                                                                                        turystyka w gminie logo

Węgliniec mapka

baner 1

BANER POLSKI ŁAD

eaktywni

Dofinansowanie

PRAWO WŁASNOŚCI     PRAWO WŁASNOŚCI kopia kopia    

Articles View Hits
13720893

    Nasza szkoła od maja 2017 roku bierze udział w Projekcie „Razem w Pełni Sprawni” zorganizowanym przez Fundację Promyk Słońca we Wrocławiu. Celem programu było stanie się nowoczesną szkołą - przyjazną osobom niepełnosprawnym,  przezwyciężenie  obaw
i zahamowań uczniów przed niepełnosprawnością,  uwrażliwienie uczniów na obecność
i potrzeby osób z niepełnosprawnością w środowisku szkolnym i miejscowości, kształtowanie postaw akceptacji wobec inności,  budowanie społeczeństwa otwartego (Bez Barier).

    W dniu 30.10.2017 do naszej szkoły przyjechał instruktor Łukasz Siemież, który przeprowadził z uczniami klas trzecich gimnazjum warsztaty dotyczące przełamywania stereotypów i niwelowaniu uprzedzeń na temat osób z niepełnosprawnością, przygotowaniu uczniów do współuczestniczenia w życiu z osobami z niepełnosprawnością.

    Pan Łukasz Siemież 9 lat temu uległ poważnemu wypadkowi, w wyniku którego złamał kręgosłup. Porusza się na wózku.  Instruktor przywiózł drugi wózek, dzięki któremu nasza młodzież mogła doświadczyć, że przemieszczanie się osób niepełnosprawnych nie jest proste, ze względu na opanowanie umiejętności manewrowania własnym ciałem, a także ze względu na bariery architektoniczne. Problemem była listwa na podłodze, przez którą uczniowie musieli przejechać. Pan Łukasz uczył nas jak pomóc osobie niepełnosprawnej, która wywróciła się z wózkiem, jak pomóc przenieść osobę np. z wózka na krzesło.

   Z długiego warsztatu pozostały nam w głowach dwa kluczowe pytania, od których, tak naprawdę wszystko powinno się zacząć, gdy widzimy osobę niepełnosprawną mającą trudności „Czy potrzebuje Pan/ Pani pomocy?” oraz „W jaki sposób mogę Pani/ Panu pomóc?”

   Na zakończenie chciałabym jeszcze przytoczyć słowa Pana Łukasza „Każdy z nas ma swój życiowy most, który mimo przeciwności trzeba przejść, aby w pełni móc cieszyć się życiem”.

                                                                                                     Anna Sygut

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1