Font size:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

No events

Ogłoszenia

 

                                                                                                                 

kino lipiec 

logo zakręć się www bez tła

Logo cieple mieszkanie top

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

                                                                                                                                                   turystyka w gminie logo

Węgliniec mapka

baner 1

BANER POLSKI ŁAD

eaktywni

Dofinansowanie

PRAWO WŁASNOŚCI     PRAWO WŁASNOŚCI kopia kopia    

Articles View Hits
14110751

   W dniu 22 października br. w Starym Węglińcu odbyła się VI edycja „Święta Chleba”. Inaugurację tego niecodziennego święta rozpoczęto mszą św. w kościele parafialnym p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej w Starym Węglińcu pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Żądło z piękną oprawą muzyczną zaprezentowaną przez Zespół „Podolanie” z Czerwonej Wody. Podczas mszy św. nawiązywano do symbolu chleba i jego znaczenia dla polskich rodzin zarówno w słowie bożym, jak i poprzez pieśń odśpiewaną przez Podolanów.

    Po uroczystej mszy św. udano się do Domu Kultury, gdzie odbył się dalszy ciąg tegorocznej edycji święta chleba. Zapach chleba, jaki roznosił się po sali oraz przepiękna sceneria i dekoracje zachęcały przybyszy do uczestnictwa w tej niecodziennej uroczystości. Od popołudniowych godzin do Domu Kultury przybywali zarówno zaproszeni goście, jak i okoliczni mieszkańcy, a wśród nich znaleźli się: Burmistrz Stanisław Mikołajczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Błauciak, sołtys sołectwa Stary Węgliniec Barbara Fink oraz Dyrektor MGOK Węgliniec Bogdan Walczak, pracownicy MGOK ze Starego Węglińca oraz kilku mieszkańców sąsiednich sołectw i mieszkańcy Starego Węglińca. Na wstępie wszystkich serdecznie powitał Pan Bogdan Walczak dziękując za przybycie, a organizatorom za trud i pracę w przygotowanie tegorocznej edycji Święta Chleba. W dalszej części uroczystości głos zabrał również Stanisław Mikołajczyk odnosząc się do słów wypowiedzianych podczas mszy św.: „Chleba naszego, powszedniego, daj nam dzisiaj…„ .Tymi słowami Burmistrz przypomniał, jakie znaczenie ma chleb w naszych rodzinnych domach i życzył, by go nigdy nikomu nie brakło. Następnie ks. Krzysztof Żądło pobłogosławił chleb przyniesiony na tę uroczystość zarówno do konsumpcji, jak i na konkurs „Na najsmaczniejszy chleb”.

   Podczas występów  Zespołów Ludowych: „ Sołtysowe Gryfinki” i „ Podolanie”, które prezentowały swój bogaty repertuar pieśni biesiadnych skrzętnie pracowała pięcioosobowa komisja i oceniała wypieki pieczywa dostarczone w ramach konkursu. W tym roku zaprezentowano aż 13 wypieków chleba. Każdy wypiek wyglądał znakomicie, pięknie pachniał i smakował wyśmienicie. Niektórzy z komisji dodawali, iż chlebki smakują „Jak u mamy…”.

   Komisja oceniała wygląd, kolor, aromat, smak, spójność i sprężystość prezentowanych wypieków. Wybór był trudny, a brzuchy członków komisji po kilku kęsach pełne. Zatem komisja miała trudny wybór. W końcu poznano laureatów konkursu najlepszego i najsmaczniejszego wypieku chleba.

III miejsce Pani Dorota Kozioł,

II  miejsce Pani Anna Marczyk ,

I   miejsce Pani Zdzisława August .

Uczestnicy VI edycji oprócz wypieków chleba mogli skorzystać z poczęstunku ciast, jak i kawy oraz herbaty. Dodatkową  atrakcją uroczystości Święta Chleba były prace ręczne - decoupagowe Pani Zdzisławy Osowskiej z Legnicy.  

 1

 1

 1

 1

 1

 1

 1

 1

 1

 1

 1