Font size:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

No events

Ogłoszenia

 

                                                                                                                 

kino lipiec 

logo zakręć się www bez tła

Logo cieple mieszkanie top

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

                                                                                                                                                   turystyka w gminie logo

Węgliniec mapka

baner 1

BANER POLSKI ŁAD

eaktywni

Dofinansowanie

PRAWO WŁASNOŚCI     PRAWO WŁASNOŚCI kopia kopia    

Articles View Hits
14110730

   W niedzielę 15 października 2017 roku w Czerwonej Wodzie odbyła się „Wiejska Biesiada przy Kapuście”. W tym roku zorganizowano ją po raz pierwszy, a pomysłodawcami Biesiady był Zespół Podolanie. Sponsorami imprezy byli: Gmina i Miasto Węgliniec, MGOK Węgliniec i Towarzystwo Przyjaciół Czerwonej Wody. W tym niecodziennym wydarzeniu uczestniczyli: Stanisław Mikołajczyk Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec, Mariusz Wieczorek Wicestarosta, Artur Bieliński Radny Powiatu Zgorzeleckiego, Zbigniew Zawadzki Radny Rady Miejskiej Węglińca, Elżbieta Grabowska– sołtys sołectwa Czerwona Woda i Radna Rady Miejskiej Węglińca, Bogdan Walczak Dyrektor MGOK, Lilla Ławniczak Dyrektor Szkoły Podstawowej z Czerwonej Wody oraz  wielu zaprzyjaźnionych i zaproszonych osób, jak również mieszkańcy sołectwa Czerwona Woda. 

  Podczas Biesiady na scenie zaprezentowało się wiele Zespołów Ludowych, m.in.: Zespół Ludowy Pieśni i Tańca RUSATIA z miejscowości Osiek Łużycki, Zespół Marysieńki z Radostowa, Zespół Ludowy Rozmaryn z Markocic, Cisowianki z Henrykowa, Zespół Taneczny FERAJNA SENIORÓW ze Zgorzelca, Zespół z Zagajnika i Wykrot, Pogranicze ze Studnisk oraz  sami gospodarze, czyli Zespół Podolanie.  Bogactwo repertuaru muzycznego, jaki został zaprezentowany przez Zespoły sprawił, iż widownia kołysała się w takt muzyki, a nogi niemalże rwały się im do tańca. Najmłodsi uczestnicy Biesiady z zaciekawieniem i wręcz niedowierzaniem przyglądali się tradycyjnemu wyrabianiu masła w maśniczce, kiszeniu kapusty i w ogóle całej atmosferze, jaka wkradła się tego dnia do Domu Kultury w Czerwonej Wodzie. Obecnie tradycja kiszenia kapusty, czy robienia masła zanika, ale dawniej czynności te odbywały się niemalże w każdej chałupie, izbie czy gospodarstwie domowym. Jak wspominają najstarsi mieszkańcy, do kiszenia kapusty musiała być dobra beczka, najlepiej dębowa i trzeba było ją ubijać gołymi nogami. Program Biesiady oprócz przypomnienia nieco historii i zaprezentowania zwłaszcza najmłodszym tradycyjnych metod kulinarnych, jakie dawniej wykonywano w domach przewidywał również i konkursy kulinarne na potrawy z kapusty kiszonej. Wszystkie dostarczone na konkurs i zaprezentowane potrawy były bardzo wyszukane, wykwintne i smaczne, dlatego jury miało twardy orzech do zgryzienia z podjęciem, decyzji. Po długich narach zdecydowano, iż nagrodzone zostaną następujące potrawy i osoby:

I miejsce  : KOTLETY KAPUŚCIANE - Zespół Rozmaryn;

II miejsce : SCHAB W KAPUŚCIE    - Zespół Pogranicze;

II miejsce : PLACKI Z KAPUSTĄ     - Zespół Marysieńki;

III miejsce: BIGOS                          - Marysieńki  z Radostowa.

   Wszyscy uczestnicy mogli częstować się zaprezentowanymi potrawami, a najlepsi i wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe. Wspólne biesiadowanie zakończyła zabawa przy dźwiękach muzyki ludowej.

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

11

11

11

11

11

11

11

11