Font size:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

No events

Ogłoszenia

 

                                                                                                                 

kino lipiec 

logo zakręć się www bez tła

Logo cieple mieszkanie top

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

                                                                                                                                                   turystyka w gminie logo

Węgliniec mapka

baner 1

BANER POLSKI ŁAD

eaktywni

Dofinansowanie

PRAWO WŁASNOŚCI     PRAWO WŁASNOŚCI kopia kopia    

Articles View Hits
14110305

Hodkovice nad Mohelkou, czeskie miasto z malowniczą okolicą i wieloma małymi obiektami sakralnymi, zrealizowało projekt „Zatrzymaj się pielgrzymie”. Projekt, mający na celu promocję dziedzictwa kulturalnego, miasto Hodkovice nad Mohelkou zrealizowało przy współpracy z partnerskim miastem Węgliniec. W ramach tegoż projektu stworzono ofertę turystyczną w formie ścieżki edukacyjnej obejmującej punkty i przystanki na trasie przy 10 zabytkowych obiektach sakralnych. Przy każdym obiekcie sakralnym umieszczone są drewniane tablice z podstawowymi informacjami w języku polskim i czeskim. Oprócz powyższego wydana został broszura informacyjna w języku polskim i czeskim, zawierająca podstawowe informacje o miastach Hodkovice nad Mohelkou i mieście Węgliniec, oraz informacje o obiektach sakralnych włącznie z aktualnymi fotografiami.

   Uroczyste  otwarcie ścieżki edukacyjnej "Zastav se poutníče" – „Zatrzymaj się pielgrzymie“ odbyło się w sobotę 16 września br. Uroczystości te pod nazwą „Hodkovickie miejskie uroczystości“ miały charakter otwartej imprezy plenerowej, do udziału której zaproszono partnera –Gminę i Miasto Węgliniec. W trakcie tej uroczystości, na samym jej początku miała miejsce  uroczystość ustanowienia i nadanie flagi Miasta Hodkovice nad Mohelkou. Udział naszej gminy w uroczystościach miejskich miał szeroki wymiar i charakter. W programie imprezy przewidziano prezentację miasta i gminy mieszkańcom Hodkovic, wraz z dorobkiem i osiągnięciami naszego samorządu. W ramach tej części uroczystości, Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec przedstawił w formie multimedialnej prezentacji informacje o Gminie Węgliniec. W następnej kolejności wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej z Węglińca z programem muzyczno-tanecznym, Zespół „Mała Pryma“ ze Szkoły Podstawowej z Ruszowa z prezentacją dorobku muzycznego zespołu. W części uroczystości miejskich, obejmującej pokaz umięjętności najmłodszych strażaków z Hodkovic, udział wzięła również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP z Jagodzina, która zaprezentowała umiejetności najmłodszych strażaków w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Swój dorobek i program muzyczny,zaprezentował w kilku wejściach, zespół „Podolanie“ z Czerwonej Wody, wzbudzając  aplauz i uznanie wśród uczestników imprezy. Pełne koszty udziału Gminy Węgliniec w uroczystościach i w kosztach projektu pokrywał czeski samorząd – Miasto Hodkovice nad Mohelkou.

   W uroczystości otwarcia ścieżki edukacyjnej i w miejskiej imprezie plenerowej uczestniczyła delegacja Rady Miejskiej Węglińca. Delegacja Rady Miejskiej wraz z Burmistrzem spotkała się również z samorządem Miasta Hodkovice. Spotkanie to miało charakter podsumowania realizacji całego projektu „Zatrzymaj się pielgrzymie” i było okazją do złożenia deklaracji dalszej współpracy pomiędzy dwoma samorządami. Współpraca ta obejmująca oświatę, edukację i kulturę, a nawiązana w maju 2004 roku, rozszerzona zostanie m.in. o ochronę p.poż. i współpracę Gminnej Rady Seniorów.

Udział Gminy Węgliniec w realizacji projektu, wydane materiały promocyjne, oraz prezentacja Gminy Węgliniec i jej dorobku, były kolejnym elementem i formą prezentacji Naszej Gminy poza jej granicami i granicami naszego kraju.

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

 18