Font size:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

No events

Ogłoszenia

 

                                                                                                                 

kino lipiec 

logo zakręć się www bez tła

Logo cieple mieszkanie top

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

                                                                                                                                                   turystyka w gminie logo

Węgliniec mapka

baner 1

BANER POLSKI ŁAD

eaktywni

Dofinansowanie

PRAWO WŁASNOŚCI     PRAWO WŁASNOŚCI kopia kopia    

Articles View Hits
14110638

     W dniu 9-10 września już po raz dwudziesty pierwszy została zorganizowana impreza plenerowa „Święto Grzybów” w Węglińcu, której najważniejszym celem jest promocja walorów krajobrazowo - przyrodniczych Gminy Węgliniec i otaczających ją - Borów Dolnośląskich. To także popularyzacja aktywnego trybu życia, a także – podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji grzybobrania.

   Przed oficjalnym rozpoczęciem swoje zmagania rozpoczęli rowerzyści  wyruszając na leśny rajd rowerowy „Tropami przyrody Borów Dolnośląskich”, którego organizatorem była Ogólnopolska Grupa Rajdowa ze Starego Węglińca.

  Oficjalną część imprezy, tradycyjnie rozpoczęła barwna Leśna Parada, której przewodniczył Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec z przedstawicielami Rady Miejskiej Węglińca. W barwnym korowodzie poprzedzonym orkiestrą dętą, oprócz placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych gminy, uczestniczyli przedstawiciele poszczególnych sołectw. Wzięli udział również miłośnicy motocykli, którzy swój sprzęt prezentowali uczestnikom Święta Grzybów, zastępy straży pożarnych oraz rowerzyści.

   Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Stanisław Mikołajczyk. Następnie, zostały rozegrane konkurencje sportowe i kulinarne, a na scenie wystąpiły zespoły muzyczne i taneczne. Strażacy ochotnicy z terenu Gminy Węgliniec zaprezentowali sprzęt strażacki, a dodatkowo Ochotnicza Straż Pożarna z Węglińca przygotowała pokaz ratownictwa drogowego.

   Stałym punktem sobotniej części „Święta Grzybów” były „Kulinaria na Wesoło”. Tym razem zaprezentowało się sześć sołectw z naszej gminy : Czerwona Woda, Zielonka, Stary Węgliniec, Jagodzin, Ruszów i Kościelna Wieś, które przygotowywały racuchy o smaku runa leśnego.

   Przed występem gwiazdy sobotniej imprezy odbył się taniec z ogniem grupy z Domu Kultury w Ruszowie. Po tym pokazie na scenie wystąpił zespół Jumper, na którego koncert licznie przybyła młodzież. Na sam koniec sobotniego wieczoru odbyła się dyskoteka, na której zagrał DJ Lechu.

   W niedzielny poranek zawodnicy XIX Mistrzostw Europy w Zbieraniu Grzybów wyruszyli do pobliskich lasów w poszukiwaniu grzybów. Po godzinach intensywnych poszukiwań i pokonaniu wielu kilometrów zawodnicy powrócili na miejsce startu. Wspólnie udało się zebrać ok. 32 kg grzybów. W godzinach porannych odbyły się również spławikowe zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży na „Tajwanie”. Natomiast na Stadionie Miejskim w Węglińcu zostały rozegrane rozgrywki dzieci w piłce nożnej o Puchar Święta Grzybów. W turnieju wzięło udział 6 zespołów. Zwycięskiej drużynie z Ruszowa Burmistrz wręczył puchar, a wszyscy uczestnicy otrzymali medale.  

   Niedzielnymi gośćmi Święta Grzybów była delegacja z Czech, a dokładnie z Hodkovic nad Mohelkou, której to delegacji Burmistrz Gminy i Miasta zaprezentował teren parku jako miejsca Święta Grzybów oraz wspólnie zwiedzili Galerię Historii Lokalnej i Izbę Podolską i Muzeum Kresów Wschodnich. Pani Burmistrz Hodkovic nad Mohelkou zaprosiła Gminę na organizowaną przez nich podobną imprezę promującą projekt pn.  „Ścieżka edukacyjna po obiektach sakralnych, Hodkovic nad Mohelkou”, która odbędzie się 16 września 2017r.

    W trakcie imprezy można było również m.in. obejrzeć:, fotografie Katarzyny Hyjek, wystawę grzybów przygotowaną przez mykologów z Krakowa, wystawy  malarskie, Muzeum Kresów Wschodnich oraz Izbę Podolską, Galerię Historii Lokalnej. Na odwiedzających czekał kiermasz produktów regionalnych, wesołe miasteczko, wystawa Lasów Państwowych, loteria fantowa oraz punkty gastronomiczne.

   O godz. 18.00  nastąpiło podsumowanie dwudniowej rywalizacji i konkursów i uroczyste wręczenie nagród. Na zakończenie tegorocznej imprezy wystąpiły zespoły  :  „Backstage Acoustic” oraz ,,Power Play’’ , a ostatnim akcentem był pokaz sztucznych ogni.

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie na tegoroczną imprezę oraz aktywny udział i już dziś zapraszamy za rok.

Dzień Pierwszy

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

 

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

Resized 20170909 174732 1505389000225

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

 Dzień drugi

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1