Font size:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

No events

Ogłoszenia

 

                                                                                                                 

kino lipiec 

logo zakręć się www bez tła

Logo cieple mieszkanie top

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

                                                                                                                                                   turystyka w gminie logo

Węgliniec mapka

baner 1

BANER POLSKI ŁAD

eaktywni

Dofinansowanie

PRAWO WŁASNOŚCI     PRAWO WŁASNOŚCI kopia kopia    

Articles View Hits
14110303

  W dniu 21 czerwca 2017 r. po kilku latach starań Burmistrza Gminy i Miasta Węgliniec oraz pasjonatów kolejnictwa zrzeszonych w Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Węglinieckiej,...

...udało się uzyskać prawo własności przez Gminę i przetransportować dwa eksponaty muzealne, tj. zabytkową lokomotywę parową i żuraw ręczny, dla których wyeksponowania przeznaczono skwer u zbiegu ulic Sikorskiego i Partyzantów w Węglińcu.

   Docelowo, po odnowieniu taboru, ustawieniu innych elementów infrastruktury kolejowej oraz dokończeniu zagospodarowania skweru całość zostanie oficjalnie wyeksponowana. Na dzień dzisiejszy zabezpieczono wejście do lokomotywy. Jednakże ze względu na bezpieczeństwo osób zabronione jest wchodzenie na elementy torowiska jak i same eksponaty.

  Parowóz tendrzak przemysłowy TKh-2942 i żuraw ruchomy 2 osiowy, ręczny wyeksponowane były do tej pory na specjalnie przygotowanym torowisku przy budynku byłej lokomotywowni wachlarzowej w zachodniej części węzła kolejowego. W ostatnich dniach maja podczas ćwiczeń ratowniczych na węźle kolejowym przy pomocy Specjalistycznego Pociągu Ratownictwa Technicznego ściągnięto lokomotywę i żuraw na tor kolejowy, który umożliwił dalsze przemieszczenie taboru.

  Druga część operacji przemieszczenia lokomotywy i żurawia rozpoczęła się chwilę po północy w dniu 21 czerwca, kiedy to po raz ostatni lokomotywa wraz z dźwigiem za pomocą innej lokomotywy przejechała przez stację Węgliniec do rampy przy ul. Kolejowej. W godzinach rannych pod rampę podjechał 120 tonowy żuraw drogowy i laweta niskopodłogowa wynajęte przez Gminę z Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni. Około 2 godziny później, eksponaty załadowane na lawetę, były gotowe do dalszej drogi.

   Po przestawieniu dźwigu kołowego i przetransportowaniu taboru przystąpiono do drugiego etapu czyli ustawieniu zabytkowego taboru na przygotowanym wcześniej przez pracowników Zakładu Usług Komunalnych w Węglińcu torowisku. Przy ustawianiu taboru ucierpiał nieznacznie chodnik wokół torowiska, co w związku z dużą masą przemieszczanych elementów jak i samego dźwigu i lawety,  było przewidziane. Chodnik najbliższym czasie zostanie naprawiony. Pomimo tych drobnych usterek całość operacji przebiegła bardzo sprawnie i profesjonalnie. Zabezpieczeniem całości zajęli się jak zwykle niezawodni członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z wszystkich gminnych jednostek, którzy dbali o bezpieczeństwo widzów oraz kierowanie ruchem drogowym.

   Pragniemy podziękować wszystkim osobom z instytucji i przedsiębiorstw, którzy przyczynili się do przeprowadzenia tej operacji tj.: PKP CARGO, PKP PLK, KWB Turów, ZUK w Węglińcu i jednostek OSP z terenu gminy.  

  Dalsze działania polegające na przygotowaniu lokomotywy i żurawia do ekspozycji oraz zagospodarowaniu terenu na skwerze zostaną przekazane w późniejszym terminie.

                                                                                                  

                                                                                                   Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec

                                                                                                   Stanisław Mikołajczyk

 

IMG 4339

IMG 4415

IMG 4427

IMG 4431

IMG 4436

IMG 4454

IMG 4499

IMG 4507

IMG 4526

IMG 4531

IMG 4540

IMG 4542

IMG 4562

IMG 4606

IMG 4618

IMG 4625

IMG 4636

IMG 4641

IMG 4646

IMG 4666

IMG 4676

IMG 4684

IMG 4690

jDSCN2740

jDSCN2755