Font size:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

No events

Ogłoszenia

 

                                                                                                                 

kino lipiec 

logo zakręć się www bez tła

Logo cieple mieszkanie top

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

                                                                                                                                                   turystyka w gminie logo

Węgliniec mapka

baner 1

BANER POLSKI ŁAD

eaktywni

Dofinansowanie

PRAWO WŁASNOŚCI     PRAWO WŁASNOŚCI kopia kopia    

Articles View Hits
14133722

Dnia 9 czerwca 2017 roku, na wrocławskim rynku odbył się po raz kolejny koncert kresowy ...

... w czasie którego odbyło się spotkanie Rodaków z Rzeczypospolitej, Ukrainy, Litwy i Białorusi. 

  Koncert rozpoczął uroczysty przemarsz około 100 pocztów sztandarowych szkół biorących udział w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Wśród tych pocztów był również poczet sztandarowy Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Ruszowie.

   Po uroczystym przemarszu pocztów sztandarowych doszło do uroczystego wręczenia honorowego obywatelstwa Wileńszczyzny dla kardynała Henryka Gulbinowicza. To wyjątkowe wyróżnienie wręczyła Mer Samorządu Rejonu Wileńskiego Maria Rekść oraz Starosta Gminy Niemenczyn Edward Puncewicz. 

   Do Wrocławia zawitała delegacja z polskiej szkoły we Lwowie im. Marii Magdaleny, na czele z dyrektorem Ryszardem Vincencem. Na koncercie wystąpiły zespoły z Ukrainy. Wileńszczyznę reprezentował natomiast Chór Zgoda z Rudominy, który patriotyczne pieśni śpiewał m. in. kardynałowi Gulbinowiczowi.  Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie zademonstrował śpiewem i tańcem zwycięską i tragiczną historią Polski.

    W to piątkowe popołudnie podsumowaliśmy 7 edycję akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” i tym samym rozpoczęliśmy 8 edycję. Nasze Gimnazjum już po raz trzeci bierze udział w tej akcji. W tym roku w dniach od 8 do 18 lipca 2017 r. szesnastoosobowa delegacja uczniów i nauczycieli z naszej szkoły będzie porządkować Cmentarz Polski w Borszczowie. Projekt jest finansowany przez Studio Wschód
oraz dodatkowo przez Gminę Węgliniec i Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu.
Dzięki dodatkowemu dofinansowaniu nasi uczniowie będą mogli również (oprócz ciężkiej pracy na Cmentarzu) zwiedzić historycznie polskie miasta (Lwów, Kamieniec Podolski, Chocim).

1

1

1

1

1

1