Font size:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

No events

Ogłoszenia

 kzr luty 24

odsniezanie 

logo zakręć się www bez tła

Logo cieple mieszkanie top

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

                                                                                                                                        turystyka w gminie logo

Węgliniec mapka

baner 1

BANER POLSKI ŁAD

eaktywni

Dofinansowanie

PRAWO WŁASNOŚCI     PRAWO WŁASNOŚCI kopia kopia    

Articles View Hits
13140002

     

 

 

 ceeb  Ciepłe mieszkanie  Logo czyste powietrze      POS Gmina Węgliniec   logo SIM 4.png   gpr

 

W dniach 11 i 14 maja 2017 r. w Legnicy odbyły się ...

... III Dolnośląskie Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych, których głównym organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Był to czas utrwalania pamięci nie tylko o pionierach pierwszych lat osadnictwa na Dolnym Śląsku, ale także utrwalania pamięci rodzin z Kresów Wschodnich, gdzie nasza Gmina Węgliniec miała się czym pochwalić. Reportaż z uroczystości nagrywała Telewizja Polonia.

    W pierwszym dniu uroczystości, tj. 11 maja 2017 r. podczas Konferencji „Pionierskie lata Oświaty i Kultury na Dolnym Śląsku” – Pan Alfred Janicki (prezes Stowarzyszenia Kresy  w pamięci) miał swój wykład na temat utrwalania pamięci rodzin z Kresów Wschodnich w Gminie Węgliniec. W dniu 13 maja- do Muzeum Kresowego- Izby Podolskiej w Węglińcu przyjechała Telewizja Polonia, sfilmowała Muzeum oraz przeprowadziła wywiad z Panem Alfredem. W ostatnim dniu uroczystości delegacja uczniów (z pocztem sztandarowym) i nauczycieli z Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Ruszowie uczestniczyła we Mszy Św. w intencji Pionierów Osadnictwa w Kościele Jana Chrzciciela w Legnicy oraz po Mszy- na Zamku Piastowskim- w uroczystościach oficjalnych, gdzie miała możliwość obejrzeć różne występy kulturalne (m.in.: aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu, divy Opery Wrocławskiej, zespoły śpiewacze z Kresów Wschodnich) oraz wręczone zostały odznaczenia.

    Panie: Urszula Zel i Irena Droś otrzymały Odznakę Honorową Srebrną „Zasłużony
dla Województwa Dolnośląskiego” za szczególne zasługi dla rozwoju regionalnej i lokalnej społeczności poprzez swoją działalność zawodową i społeczną, związaną z utrwalaniem pamięci rodzin z Kresów Wschodnich. Szczególne podziękowanie otrzymało także Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Ruszowie, m.in. za utrwalanie pamięci o losach Polaków wypędzonych z Kresów Wschodnich.

   Odznaczenia te zostały przyznane przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego na wniosek Pana Alfreda Janickiego. W tym dniu Telewizja Polonia również przeprowadziła wywiad z uczniami i nauczycielami z Gimnazjum  w Ruszowie.  

   O naszych „kresowych” dokonaniach można będzie usłyszeć i obejrzeć w Telewizji Wrocław i Polonia od 23 maja 2017 r. we wtorek- godz. 18,00 TVP Wrocław; w środę- godz. 19,00 TV Polonia lub za tydzień.

                                                                                              Anna Sygut

osadnicy1

osadnicy1

osadnicy1

osadnicy1

osadnicy1

osadnicy1