1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Żołnierze wyklęci to określenie żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40 - XX wieku.
4 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
By upamiętnić ofiary tych tragicznych wydarzeń, przedstawiciele Urzędu Gminy i Miasta, Nadleśnictwa Wegliniec, Szkoły Podstawowej w Węglińcu oraz Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji pod pomnikiem „W Hołdzie Powstańcom, Żołnierzom i Wszystkim Poległym za wolność Naszej Ojczyzny na wszystkich frontach świata i tym, dla których Polska była zawsze najwyższą wartością” parku w Węglińcu złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze. Żołnierzy Wyklętych upamiętniono również w Szkole Podstawowej w Czerwonej Wodzie.