Font size:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

No events

Ogłoszenia

 

                                                                                                               kino maj

odsniezanie 

logo zakręć się www bez tła

Logo cieple mieszkanie top

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

                                                                                                                                        turystyka w gminie logo

Węgliniec mapka

baner 1

BANER POLSKI ŁAD

eaktywni

Dofinansowanie

PRAWO WŁASNOŚCI     PRAWO WŁASNOŚCI kopia kopia    

Articles View Hits
13721170

21.04.2017r. już po raz trzeci w Jagodzinie ...

... odbył się Rajd Pojazdów Historycznych Łużyce. Uczestnicy, widzowie, przybyli goście i organizatorzy spotkali się na placu i przyległym terenie obok Domu Kultury w Jagodzinie. Już od godziny 1600 można było obejrzeć tam zabytkowe samochody, motocykle, uzbrojenie oraz uczestników w strojach z okresu II Wojny Światowej.

     O godzinie 1830 rozpoczęła się inscenizacja - jej uczestnicy to miłośnicy historii z całej Polski, a także spoza granic kraju. Jagodzin w tym dniu gościł także Czechów, Niemców,  Białorusinów, a nawet jednego uczestnika z Moskwy. Również w inscenizacji uczestniczyła grupa uczniów wraz z opiekunami z Gimnazjum im. UNICEF z Bielan Wrocławskich. Wcześniejsze edycje Rajdu Pojazdów Historycznych w Jagodzinie i inscenizacje z tym związane, zainspirowały nauczycielkę historii do zorganizowania uczniom Gimnazjum żywej lekcji historii i przyjazdu 19-osobowej grupy do Jagodzina.

     W wyjątkowy sposób zrekonstruowano bitwę z 1945 roku. Oprócz historycznych pojazdów, mundurów i broni w inscenizacji wykorzystano wiele efektów pirotechnicznych. Odegrane sceny przeniosły licznie zebranych widzów w czasie i wywołały niemałe emocje, zarówno u dzieci i jak i dorosłych. O komentarz do inscenizacji zatroszczył się Pan Andrzej Świderski, przedstawiając tło historyczne odgrywanych wydarzeń.

    W kolejnej edycji imprezy, III Rajdzie Pojazdów Historycznych uczestniczył burmistrz Stanisław Mikołajczyk, sekretarz Marcin Papla, sołtys oraz radni. Po zakończeniu tego unikatowego przedstawienia można było ogrzać się przy ognisku. Dla uczestników został także przygotowany ciepły posiłek,  a na zakończenie wszyscy mieli okazję do wspomnień - burmistrz Stanisław Mikołajczyk wyświetlił filmy oraz zdjęcia z dwóch poprzednich edycji Rajdu Łużyce. Uczestnicy rajdu od burmistrza i organizatorów otrzymali okolicznościowe dyplomy uczestnictwa, materiały promujące Rajd jak i Gminę Węgliniec.

Obecna III edycja Rajdu, podobnie jak poprzednie, organizowana była we współpracy z Centrum Kultury w Pieńsku.

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

13

14

15

16

17

18

19

20

21