Dzień 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To polskie święto państwowe poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Dzień ten został ustanowiony przez sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120-180 tys. Polaków.
Powojenne podziemie antykomunistyczne stanowiło naturalną kontynuację działalności niepodległościowej dla tysięcy żołnierzy z okresu okupacji II Wojny Światowej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich grup społecznych i zawodowych: inteligencja, robotnicy i chłopi, młodzież oraz ci wszyscy, dla których podstawowym impulsem działania była gotowość walki o wolną Ojczyznę, aż do powstania NSZZ „Solidarność” stanowiło przykład najliczniejszej formy oporu polskiego społeczeństwa wobec komunistycznej władzy. Przez jego szeregi przewinęło się 250–300 tys. ludzi.
Symbolicznym końcem zbrojnego oporu była śmierć Józefa Franczaka „Lalka”, zabitego przez ZOMO 21 października 1963 roku. Jednak do końca PRL-u w całym kraju ukrywało się pod fałszywymi nazwiskami jeszcze wielu żołnierzy podziemia. Ścigani aż do 1989 r. przez SB trwali w konspiracji, z dala od własnych rodzin, z którymi nie dane było im się spotkać przez kilkadziesiąt lat.


W ramach uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przy Pomniku " W Hołdzie Powstańcom, Żołnierzom i Wszystkim Poległym za wolność Naszej Ojczyzny na wszystkich frontach świata i tym, dla których Polska była zawsze najwyższą wartością” w parku Ks. Bronisława Maślanki w Węglińcu kwiaty złożyli: Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Mariusz Wieczorek, Sekretarz Gminy Marcin Papla, Nadleśniczy Nadleśnictwa Węgliniec Krzysztof Król, Dyrektor GCKSiR w Węglińcu Paweł Babicz, Dyrektor SP w Węglińcu Sylwia Salas wraz z Zastępcą Kamilą Basarab, nauczyciel historii SP w Węglińcu Sława Borodzicz.
Musimy pamiętać o ich niezłomnej postawie, szczerym patriotyzmie, poświęceniu i ofierze życia. Z ich dokonań wyrastała niepodległa Rzeczypospolita.
Cześć i Chwała Bohaterom!