Font size:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

No events

Ogłoszenia

odsniezanie

Utrzymanie zimowe
dróg i chodników

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

                                                                                                                                       turystyka w gminie logo

Węgliniec mapka

baner 1

BANER POLSKI ŁAD

eaktywni

razem b

Dofinansowanie

PRAWO WŁASNOŚCI     PRAWO WŁASNOŚCI kopia kopia    

Articles View Hits
10818223

     

          dodatek węglowy1  dadatek oslonowy  odpady1  ceeb  images

     Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują. Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

     Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

       Nie oglądając się na innych, w gminie Węgliniec w godzinach rannych po krótkiej odprawie z udziałem Nadleśniczego Nadleśnictwa Węgliniec Pana krzysztofa króla przystapiliśmy do posprzątania części węglinieckich lasów.

      Uczniowie Szkoły Podstawowej w Węglińcu wraz z opiekunami Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej w Węglińcu Sylwią Salas,  nauczycielem i wychowawcą Panią Sławą Borodzicz, leśniczym Markiem Wawrzynkiem oraz gospodarzem naszej gminy Burmistrzem Mariuszem Wieczorkiem w dniu 15 czerwca 2022 roku w godzinach porannych przystąpili do przywracania piękna  naszego leśnego otoczenia!  Wszyscy uczestnicy otrzymali  worki na śmieci i rękawice. Było też i coś na słodko...

       Za pomoc w posprzątaniu lasu dziękujemy.

 

Fotografia przedstawiająca uczestników sprzatania lasu 1

Fotografia uczestników sprzatających las

Fotografia uczestników sprzatających las 1 2

Fotografia uczestników sprzatających las 1 3

Fotografia uczestników sprzatających las 1 4

Fotografia uczestników sprzatających las 1 5