Font size:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

No events

Ogłoszenia

 

odsniezanie 

logo zakręć się www bez tła

Logo cieple mieszkanie top

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

                                                                                                                                        turystyka w gminie logo

Węgliniec mapka

baner 1

BANER POLSKI ŁAD

eaktywni

Dofinansowanie

PRAWO WŁASNOŚCI     PRAWO WŁASNOŚCI kopia kopia    

Articles View Hits
12605050

     

 

 

 ceeb  Ciepłe mieszkanie  Logo czyste powietrze   BANER   POS Gmina Węgliniec

 

 

 

     Jak wynika z badań regularnie prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), to właśnie Polska, na tle innych krajów UE, może pochwalić się najniższej jakości powietrzem, przez które rocznie umiera 100 tys. Polaków. Główną przyczyną smogu w naszym kraju jest tzw. “niska emisja” pochodząca przede wszystkim ze spalania niskiej jakości węgla i śmieci. Obecnie więc jednym   z najważniejszych elementów walki o czyste powietrze jest wymiana tzw. “kopciuchów” na nowoczesne urządzenia grzewcze. Aby obniżyć koszt tego rodzaju proekologicznej inwestycji można ubiegać się o dofinansowania do wymiany pieca. W ramach programu możliwe jest również przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych budynku a maksymalna wysokość dofinansowania wynosi nawet 69 000 zł.

PROGRAM CZYSTE POWIETRZE – TO TAKIE PROSTE!

1. Zapoznaj się z warunkami programu i sprawdź czy możesz z niego skorzystać.

·   Program skierowany jest do właścicieli/ współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonego w takim budynku lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

·   Dochód roczny beneficjenta programu nie może przekroczyć 100 000 zł (podstawowy poziom dofinansowania).

· Oddzielne kryteria dochodowe dotyczą osób uprawnionych do podwyższonego oraz najwyższego poziomu dofinansowania. (Podwyższony poziom dofinansowania: przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekroczyć kwoty 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.  Najwyższy poziom dofinansowania: przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekroczyć kwoty 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym.)

 

2. Zapoznaj się z zakresem prac (kosztów kwalifikowanych), które obejmuje dotacja w programie Czyste Powietrze, a są to:

·    Dokumentacja np. audyt energetyczny.

·   Źródła ciepła, przyłącza, instalacje, wentylacja np. zakup i montaż ogrzewania elektrycznego, kotła kondensacyjnego, pompy ciepła z osprzętem, sterowaniem, armaturą regulacyjną.

·   Ocieplenie przegród budowlanych, stolarka okienna i drzwiowa.

Pamiętaj !

   Wymiana kotła na paliwo stałe na kocioł gazowy może spowodować wzrost kosztów ogrzewania. Dlatego tak ważne jest, aby przeprowadzona modernizacja była kompleksowa. Termostaty i zawory grzejnikowe to konieczne elementy systemu ogrzewania. Pomagają nie tylko zapewnić komfort cieplny w domu, ale również ustawić optymalną temperaturę, zużywając w danej chwili tylko taką ilość energii, jakiej potrzebujemy. To dzięki termostatom i zaworom grzejnikowym Twoja instalacja grzewcza będzie energooszczędna, a Ty będziesz płacił mniej za ogrzewanie. Pamiętaj, że elementy instalacji takie jak zawory i termostaty grzejnikowe są częścią kosztów kwalifikowanych a ich zakup i montaż można pokryć w ramach dofinansowania w programie Czyste Powietrze.

3. Wypełnij wniosek

Wniosek można złożyć na 3 sposoby:

·    Wniosek przez Internet

·    Papierowy wniosek w urzędzie

·    Wniosek w banku

UWAGA!!!

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące programu, w tym dotyczące sposobu wypełnienia wniosku:

Skontaktuj się infolinią programu Czyste Powietrze pod numerem telefonu 22 340 40 80.

Zapytaj w punkcie informacyjno-konsultacyjnym w Twojej gminie:

·    Gmina Zawidów: w poniedziałki 9.00. – 17.00. w Ośrodku Kultury w Zawidowie

·    Gmina Leśna: we wtorki 9.00. – 17.00. w Urzędzie Miejskim w Leśnej

·    Gmina Sulików: w środy 9.00. – 17.00. w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulikowie

·    Miasto Zgorzelec: w czwartki 9.00. – 17.00. w Urzędzie Miasta Zgorzelec

·    Gmina Węgliniec: w piątki 10.00. – 18.00. w Bibliotece Publicznej

 WARTO PAMIĘTAĆ!

·   Ubiegając się o dotację w programie Czyste Powietrze, koszty rozpoczętej inwestycji nie mogą być poniesione wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku.

·    Na częściową spłatę kapitału kredytu przedsięwzięcie nie może być rozpoczęte wcześniej niż data złożenia wniosku o dofinansowanie w wybranym banku.

·   Wszystkie prace objęte umową muszą zostać zakończone do 30 miesięcy (do 36 miesięcy           w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania) od złożenia wniosku o dofinansowanie na dotację.

·  Nie zapomnij o uldze termomodernizacyjnej, która w rozliczeniu PIT pozwala na odliczenie od podatku prac termomodernizacyjnych. Ulgę można łączyć z dotacją z programu Czyste Powietrze.

obraz