Font size:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

No events

Ogłoszenia

 

logo zakręć się www bez tła

Logo cieple mieszkanie top

odsniezanie

Utrzymanie zimowe
dróg i chodników

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

                                                                                                                                       turystyka w gminie logo

Węgliniec mapka

baner 1

BANER POLSKI ŁAD

eaktywni

Dofinansowanie

PRAWO WŁASNOŚCI     PRAWO WŁASNOŚCI kopia kopia    

Articles View Hits
11501737

     

              odpady1  ceeb  Ciepłe mieszkanieLogo czyste powietrze

     W dniach 3 i 4 marca 2022 r. gościliśmy u siebie „Naukobusa” z Centrum Nauki Kopernik. Eksponaty zostały rozlokowane w sali gimnastycznej. Uczniowie każdej klasy ( w tym oddział przedszkolny) mieli osobne zajęcia z edukatorkami- łącznie aż 239 osób! Przyjazd „Naukobusa” był realizowany w ramach wspólnego Programu Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie. Program Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki.

     Wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Ruszowie cieszyli się z wizyty „Naukobusa” w szkole. To był niezwykły zaszczyt dla naszej małej społeczności szkolnej. Wystawa została przez nich odebrana z wielkim zaciekawieniem i radością, bo oto mogli dotknąć każdego eksponatu, przeprowadzić samodzielnie doświadczenie, a w każdych problemowych sytuacjach, mogli spytać o podpowiedź edukatorek z Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie szczególną uwagę skupiali na wszystkich eksponatach, każdy chciał je poznać i „wypróbować”, choć czasem sprawiało im to trudność. Starsi uczniowie czytali z uwagą instrukcje, młodsi słuchali najczęściej edukatorek. Jednak największe zainteresowanie u najmłodszych wzbudzały: „Człowiek- układanka” oraz „Kula plazmowa”, ponieważ wielką frajdę sprawiało im uzupełnianie ludzkiego ciała o brakujące elementy oraz drobne wyładowania elektrostatyczne przy kuli plazmowej wywoływały u nich trochę niepokoju i radości. U starszych wielką popularnością cieszyły się: „Łamigłówki” i „Wirujące krzesło”- należało przy nich popisać się niezwykłym intelektem (logicznym i matematycznym), a wirujące krzesło wywoływało u nich zaskoczenie z powodu niespodziewanych zmian kierunku ruchu. Podczas wystawy uczniowie poznali wiele zjawisk naukowych, były to m.in.: zasady zachowania energii i pędu; twierdzenie Pitagorasa; elementy anatomii człowieka; zagadnienia z elektrostatyki; wpływ przyśpieszania ziemskiego na ruch ciał; prędkość rozchodzenia się światła i dźwięku oraz powstawanie ruchomego obrazu.

     Serdecznie dziękujemy! W szczególności: panom strażakom z OSP Ruszów i OSP Jagodzin za pomoc w rozpakowaniu i w składaniu eksponatów; panu Mariuszowi Wieczorkowi- Burmistrzowi Gminy i Miasta Węgliniec za sfinansowanie noclegów i wyżywienia dla edukatorów z centrum Nauki Kopernik.

Irena Droś

Fotografia przedstawiajaca uczestników zajęćNaukobus z Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej w Ruszowie 1

Fotografia przedstawiajaca uczestników zajęćNaukobus z Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej w Ruszowie 2

  Fotografia przedstawiajaca uczestników zajęćNaukobus z Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej w Ruszowie 3

Fotografia przedstawiajaca uczestników zajęćNaukobus z Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej w Ruszowie 4

Fotografia przedstawiajaca uczestników zajęćNaukobus z Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej w Ruszowie 5

Fotografia przedstawiajaca uczestników zajęćNaukobus z Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej w Ruszowie 6

Fotografia przedstawiajaca uczestników zajęćNaukobus z Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej w Ruszowie 7

Fotografia przedstawiajaca uczestników zajęćNaukobus z Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej w Ruszowie 8

Fotografia przedstawiajaca uczestników zajęćNaukobus z Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej w Ruszowie 9

Fotografia przedstawiajaca uczestników zajęćNaukobus z Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej w Ruszowie 10

Fotografia przedstawiajaca uczestników zajęćNaukobus z Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej w Ruszowie 11

Fotografia przedstawiajaca uczestników zajęćNaukobus z Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej w Ruszowie 12

Fotografia przedstawiajaca uczestników zajęćNaukobus z Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej w Ruszowie 13

Fotografia przedstawiajaca uczestników zajęćNaukobus z Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej w Ruszowie 15

Fotografia przedstawiajaca uczestników zajęćNaukobus z Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej w Ruszowie 16

Fotografia przedstawiajaca uczestników zajęćNaukobus z Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej w Ruszowie 17