W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.
Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.
Idea biegu
Z roku na rok projekt gromadzi coraz więcej osób, które żywo interesują się historią Żołnierzy Wyklętych, dlatego obecnie jest to największe tego typu przedsięwzięcie sportowo-edukacyjne w Polsce. W 2020 roku projekt zgromadził aż 75 tysięcy biegaczy w 370 lokalizacjach (osoby dorosłe)! W kolejnym, 2021 roku udało się zorganizować bieg dla 66 tysięcy osób w 290 lokalizacjach, w tym w 14 zagranicznych miastach (pandemia)!
W 2022 roku w ramach projektu pojawiła się także akcja, która swoim zasięgiem objęła polskie szkoły. W to wydarzenie wpisaliśmy się świetnie. Wykorzystując dostępne możliwości zorganizowaliśmy bieg terenowy w Szkole Podstawowej w Ruszowie. Jego arenę stanowiły boiska Orlik i podwórko szkolne. Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem dramatu, bohaterstwa i historii żołnierzy wyklętych, którą przybliżyła pani Urszula Zel. W upamiętnienie, edukację i udział w biegach włączył się Pan Mariusz Wieczorek – Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec.
Do udziału w biegu zapisało się 112 uczestników. Ze względu na takie zainteresowanie odbyły się 2 biegi. Grupa młodsza (oddział 0, klasy 1-3) pokonała jedną pętle biegową (ok.600m), a grupa starsza (klasy 4-8) dwie pętle biegowe (ok.1200m). Nie prowadziliśmy klasyfikacji związanej z miejscami i nagradzaniem najszybszych na trasie. Liczyło się kultywowanie pamięci o żołnierzach wyklętych, aktywność na świeżym powietrzu
i atrakcyjność zwykłego (lub niezwykłego) dnia w szkole.
Każdy uczestnik biegu otrzymał owoce, słodki poczęstunek i ciepłą herbatę. Wśród biegaczy rozlosowano nagrody z logotypem „Biegu tropem wilczym” i były to koszulki, bidony sportowe, medale.
Dziękujemy wszystkim za wspólne kultywowanie pamięci, historii, za dbałość o własną kondycję fizyczną i zdrowie oraz za to, że zwyczajnie w tym dniu byliśmy razem.
Organizatorzy: Robert Grzelakowski i Marek Cichocki