Na terenie naszej Gminy zauważalny jest problem pozostawiania odpadów przed bramą wjazdową na teren Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Węglińcu.
W ostatnim czasie coraz częściej zdarza się, że odpady komunalne składowane są poza godzinami pracy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który mieści się w Węglińcu przy ul. Leśnej 1A.
Pomimo tego, że Punkt czynny jest trzy dni w tygodniu pozostawiane są odpady komunalne, budowlane, wielkogabarytowe itp.
Oprócz zaburzonej estetyki, generuje to oczywiście koszty, które my jako podatnicy ponosimy. Również dodatkową pracę po stronie służb wywozowych, które zmuszone są do uprzątnięcia odpadów.
A przecież Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Węglińcu, przy ul. Leśnej 1A, czynny jest 3 razy w tygodniu: w poniedziałki i środy w godzinach od 10:00 do 17:00 oraz w soboty w godzinach od 8:00 do 14:00.
Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów mieszkańcy z terenu gminy i miasta Węgliniec mogą dostarczyć i bezpłatnie pozostawić następujące rodzaje odpadów :
- papier i tektura ,
- szkło ,
- tworzywo sztuczne,
- metale,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- zużyte baterie i akumulatory,
- zużyte opony,
- odpady niebezpieczne,
- odpady wielkogabarytowe,
- odpady zielone (liście, skoszona trawa, drobne gałęzie) - tylko z nieruchomości nie większej niż 800 m2,
- odpady remontowe i budowlane ( gruz betonowy i ceglany ) - wyłącznie, które powstały w wyniku prowadzenia drobnych robót nie wymagających pozwolenia na budowę lub zgłoszenia prowadzonych robót do Starosty.
Ponadto 4 razy w roku (tj. raz na kwartał) z mobilnych miejsc odbioru odpadów na terenie Gminy, tzn. wg wcześniej ustalonego harmonogramu we wskazane przez sołtysów miejsca, po kolei w każdej miejscowości gminy podstawiane są duże kontenery o pojemności 34 m3 w których mieszkańcy mogą gromadzić ww. odpady.
Dodajmy, iż zgodnie z art. 145 Kodeksu Wykroczeń: Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.