W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku miała miejsce pierwsza z czterech wielkich wywózek obywateli polskich w głąb ZSRR. Objęła głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych i właścicieli ziemskich. Według IPN, wywieziono wówczas z całych Kresów ponad 140 tys. osób. Całkowita liczba obywateli polskich wywiezionych w latach 1940-41 w głąb Związku Sowieckiego nie jest znana.
Tragedia Polaków deportowanych w głąb ZSRR nie jest wystarczająco zapisana w świadomości zbiorowej Polaków. Dlatego przypominajmy i pamiętajmy o dacie 10 lutego 1940, ważnej dla każdego polskiego Sybiraka niezależnie od tego, gdzie rzucił go ostatecznie los.
By uczcić pamięć o tych wydarzeniach Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec wraz z przedstawicielami Szkoły Podstawowej w Węglińcu i Stowarzyszenia "Kresy w Pamięci", symbolicznie zapalili znicze i złożyli wiązanki pod pomnikiem „Pamięci członków rodzin z Kresów Wschodnich, którzy cierpieli i ginęli za to, że byli Polakami” na Skwerze Podolskim.