Schriftgröße:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

No events

Ogłoszenia

 

                                                                                                                 

472209556 528255353574799 2491659231229369209 n 

logo zakręć się www bez tła

Logo cieple mieszkanie top

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

                                                                                                                                                   turystyka w gminie logo

Węgliniec mapka

baner 1

BANER POLSKI ŁAD

PRAWO WŁASNOŚCI     PRAWO WŁASNOŚCI kopia kopia    

Beitragsaufrufe
15942693

 ceeb  Ciepłe mieszkanie  Logo czyste powietrze   POS Gmina Węgliniec   logo SIM 4.png 

gpr  Unia flaga  KOLEJ NA SENIORA2   Program Czytanie   mgops  odpady

    W dniu 09 listopada br. w siedzibie PKP SA we Wrocławiu odbyło się spotkanie, w sprawie Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016 – 2023. 

W dniu 09 listopada br. w siedzibie PKP SA we Wrocławiu  odbyło się spotkanie, na którym przybyłych wójtów i burmistrzów, dyr. Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami p.Tadeusz Szulc poinformował o przystąpieniu przez PKP SA do realizacji Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016 – 2023. Program Inwestycji Dworcowych wdrożony został uchwałą Zarządu PKP SA z 27 września 2016 r. W ramach Programu planowane jest zmodernizowanie wybranych dworców kolejowych położonych m.in. w województwach dolnośląskim i opolskim. Dofinansowanie programu w skali kraju z programu Infrastruktura i Środowisko zamknie się kwotą 630 mln zł i obejmować będzie m.in. dwie grupy dworców z województwa byłego wrocławskiego i opolskiego.

W pierwszej grupie dworców znalazły się dworce kolejowe w miejscowościach: Boguszów Gorce Zachód, Bolesławiec, Imbramowice, Kąty Wrocławskie, Malczyce, Smolec, Szklarska Poręba Górna, Wałbrzych Główny, Węgliniec. Do drugiej grupy dworców zakwalifikowano dworce: Chrząstowice, Korzeńsko, Krasiejów, Oława, Opole Groszowice, Opole Wschodnie, Ozimek, Skokowa, Strzelce Opolskie, Szymiszów, Żmigród.

W generalnym założeniu programu w obiekcie dworca podstawową funkcją będzie funkcja obsługi pasażera i klienta PKP, jednakże nie jest to jedyna funkcja dworca. W obszarze dworca dopuszcza się w maksymalnym stopniu i powierzchni zlokalizować funkcję publiczną, inna niż obsługa ruchu pasażerskiego. W tym to zakresie PKP SA liczy na współpracę z samorządami w celu wspólnego opracowania projektów zagospodarowania obiektów dworców w taki sposób by były one kompatybilne, wspólne i współgrające z celami i oczekiwaniami samorządów. Partnerstwo PKP SA i samorządu ma na celu racjonalne i optymalne przygotowywanie projektów funkcjonalno-użytkowych obiektów dworcowych i ich otoczenia. Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez ustalenie tych założeń z każdym samorządem oddzielnie w indywidualnych konsultacjach i spotkaniach.

Zakres modernizacji obiektów nie będzie remontem czy estetyzacją obiektów a będzie to przebudowa w formie zadania inwestycyjnego. Na modernizację 9 dworców z pierwszej grupy zabezpieczono kwotę netto w wysokości 98 mln zł. Zakres czasowy realizacji Programu Inwestycji Dworcowych obejmował będzie fazę projektową trwającą ok. pół roku i etap realizacyjny wynoszący od 1 roku do dwóch lat. Rozpoczęcie remontu konkretnego dworca zależny będzie od czasu w jakim zakończone zostanie wykonanie dokumentacji technicznej dla danego dworca i przygotowania realizacji zadania inwestycyjnego. Istotnym jest to, że wytypowane dworce muszą być wyremontowane w liczbie w jakiej zostały zakwalifikowane do danej grupy, a realizacja remontu ostatniego dworca musi się zakończyć w I kwartale 2023 roku.

Po zakończeniu modernizacji obiektu dworca i jego późniejsza eksploatacja dla samorządu może stanowić element promocji czy też może podnieść standard świadczonych usług publicznych. Wyremontowany dworzec, z estetyczną i funkcjonalną bryłą budynku, posiadający w swym wnętrzu funkcje publiczne w niektórych sytuacjach może być nawet stymulantą rozwoju określonych dziedzin życia publicznego samorządu.

Szczegółowe ustalenia i uzgodnienia dotyczące założeń funkcjonalno-użytkowych obiektu dworca w Węglińcu, jakie zostaną podjęte w wyniku indywidualnych konsultacji z każdym samorządem, przekażę niezwłocznie po zakończeniu tych konsultacji i uzgodnień. W trakcie tych konsultacji planuję umożliwienie mieszkańcom naszej gminy złożenie oczekiwań i propozycji docelowej funkcji obiektu dworca kolejowego w Węglińcu.

Stanisław Mikołajczyk Burmistrz Gminy i Miasta