Rozmiar czcionki:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

odsniezanie

Utrzymanie zimowe
dróg i chodników

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

                                                                                               turystyka w gminie logo

Węgliniec mapka

eaktywnirazem b

Dofinansowanie

PRAWO WŁASNOŚCI     PRAWO WŁASNOŚCI kopia kopia    

Odsłon artykułów:
8267846

    W dniu 15 grudnia 2017 r. na posiedzeniu Gminnej Rady Seniorów Burmistrz Stanisław Mikołajczyk wręczył Prezesowi Gminnej Rady Seniorów Panu Mirosławowi Matuszewskiemu „Pudełko życia”.

   Inicjatywa tej formy pomocy osobom starszym, samotnym i przewlekle chorym została zainicjowana w naszej gminie na jednym z posiedzeń Gminnej Rady Seniorów przez Panią Marię Mieniek z Czerwonej Wody. Pozyskanie odpowiednich opakowań nie było w cale łatwe, ale dzięki uprzejmości i życzliwości firmy Jelenia Plast z Jeleniej Góry Gmina Węgliniec otrzymała bezpłatnie pudełka z PCV, które zostały przeznaczone na ten cel - za co serdecznie dziękujemy.

   Opakowania te zostały opatrzone odpowiednimi naklejkami i uzupełnione broszurką, której treść zawiera cenne dane o osobie. W pudełku znajdują się takie dane, jak: telefony do osób najbliższych, informacje o chorobach, uczuleniach, przyjmowanych lekach oraz o tym, kto zajmie się zwierzętami pod nieobecność chorego gospodarza. Treść broszurki została skonsultowana z lekarzem Panią Iloną Curyło- Dziuba, której również składamy serdeczne podziękowanie za pomoc w jej opracowaniu.

   Te informacje mają na celu ułatwienie niesienia pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia. „Pudełko życia” pomoże w sytuacji, kiedy ratownicy medyczni, lekarze, strażacy muszą szybko reagować, a brak kontaktu z człowiekiem będącym np. po wylewie czy udarze czy innych wypadkach może dramatycznie opóźnić akcję. ​Dlatego też „Pudełko życia” najlepiej umieścić np. w lodówce. Ułatwi to zespołowi ratowniczemu odszukanie informacji. Lodówka powinna być również oznakowana taką samą naklejką jak pudełko.

   Dla seniorów z Gminy Węgliniec przygotowano pudełko oklejone naklejką treści: „ Tutaj jest PUDEŁKO ŻYCIA” z identyczną naklejką na lodówkę oraz wzorem „Karty Informacyjnej” oraz informacją, jak przygotować „Pudełko życia”.

„PUDEŁKO ŻYCIA” dostępne jest bezpłatnie w Urzędzie Gminy Węgliniec, u Liderów Gminnej Rady Seniorów oraz w najbliższym czasie będzie u sołtysów poszczególnych sołectw naszej gminy. Zachęcamy Państwa do odbioru pudełka i życzymy, aby sytuacja, w której służby będą zmuszone z niego skorzystać nigdy nie wystąpiła. 

 Poniżej przedstawiamy wzór karty informacyjnej oraz instrukcję przygotowania „Pudełka Życia”.

 

PUDEŁKO ŻYCIA 1

PUDEŁKO ŻYCIA 2

 PUDEŁKO ŻYCIA - Karta Informacyjna

 

 

SENIORZE! SENIORKO!

ZADBAJ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO!

Pudełko Życia ma na celu usprawnienie niesienia pomocy w stanach zagrożenia

zdrowia i życia.

7 kroków niezbędnych do przygotowania „Pudełka Życia"

 

  1. Przeczytaj uważnie poniższy formularz. Wypełnij kartę informacyjną drukowanymi literami. Poproś swojego lekarza o wypełnienie części dotyczącej przebytych chorób i zażywanych leków.
  2. Aby Pudełko życia mogło dobrze spełnić swoją funkcję powinno zawierać wiarygodne informacje dotyczące Twojego stanu zdrowia. Informacje zawarte w karcie zostaną wykorzystane przez służby  ratunkowe w sytuacji konieczności przeprowadzenia sprawnej akcji  ratunkowej. Dlatego niezbędny jest podpis Twojego lekarza pod I  częścią karty.
  3. Dopilnuj również, żeby dane w karcie były aktualne. W tym celu aktualizuj informacje zawarte w I części co 6 miesięcy i/lub po każdej zmianie rodzaju stosowanych leków lub sposobu ich dawkowania.  Jeśli zmianie ulegną dane zawarte w II c zęści karty np. dane osoby do  kontaktu, niezwłocznie je zaktualizuj. Nową kartę możesz pobrać w Urzędzie Gminy i Miasta oraz  ze strony www.wegliniec.pl.
  4. Wpisując dane osób, które chciałbyś/chciałabyś powiadomić w razie potrzeby, pamiętaj, by koniecznie je o tym poinformować. Opowiedz im, na czym polega posiadanie „Pudełka życia", aby mogli świadomie  wspomóc jego użyteczność dla Ciebie.
  5. Kartę Informacyjną włóż do „ Pudełka Życia".
  6. Naklej naklejkę znajdującą się w pudełku po zewnętrznej stronie drzwi swojej lodówki.
  7. Pudełko dokładnie zamknij, następnie umieść je w lodówce, w łatwo dostępnym miejscu (pólka na drzwiach lodówki).

1

1

1

1

1

1