Rozmiar czcionki:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

       koronawirus

banner poradni segregacji   

baner1

     Już po koncercie, ale wrażenia na długo pozostaną w pamięci wszystkich, którzy w dniu 28 września 2018 r. o godz. 1700 byli jego uczestnikami. Na początku Grupa Hodowców Gołębi Pocztowych w Ruszowie wypuściła ( z pomocą zaproszonych gości, m.in. Pana Stanisława Mikołajczyka- Burmistrza Gminy i Miasta Węgliniec; Pana Mariusza Wieczorka- Wicestarosty Zgorzeleckiego) 100 gołębi na 100-lecie Niepodległości. Zachwyt licznie zgromadzonych uczestników był przeogromny, do tego „nieokiełznana” radość uczniów z ruszowskiej szkoły oraz gromkie oklaski dopełniły obrazu i podniosłej chwili.

    Niedługo po tym przenieśliśmy się do Sali Koncertowej Kościoła Poewangelickiego w Ruszowie, pięknie udekorowanej przez członków Lokalnej Grupy Historycznej oraz nauczycieli Szkoły Podstawowej w Ruszowie. Dodatkowo dekorację stanowiły same dzieci, ubrane na galowo, stojące na specjalnych do tego celu  „podestach chóralnych”. I zaśpiewały… Cóż może się równać z delikatnością dziecięcych głosów, zwłaszcza przygotowanych przez Pana Krzysztofa Zielińskiego i z jego akompaniamentem? Pani Ewelina Grzelakowska przygotowała z uczniami wzruszający montaż poetycki, który był swoistym uzupełnieniem śpiewanych pieśni, a dla wszystkich obecnych „Śpiewnik” z repertuarem naszego Koncertu tak, by wszyscy mogli włączyć się do wspólnego śpiewu. Jednak to nasze dzieci były głównymi bohaterami tej uroczystości, rozśpiewane, spontaniczne i pełne radosnego patriotyzmu, a ich uczucia udzieliły się wszystkim uczestnikom koncertu. W tym momencie czuliśmy dumę, z dzieci, z naszej pięknej odrestaurowanej Sali Koncertowej i przede wszystkim z tego, że jesteśmy Polakami…

    Koncert ten nierozerwalnie był związany z wystawą „Ojcowie Niepodległości”, którą przygotowała Lokalna Grupa Historyczna w Ruszowie. Wspólne działania rozpoczęliśmy już w lipcu tego roku. Szkoła w Ruszowie przekazała sporo materiałów historycznych oraz część sztalug. Pierwsza oficjalna wystawa miała swoje miejsce w dniu 3 sierpnia 2018 r., jednak później została jeszcze uzupełniona o bohaterów naszej lokalnej społeczności. Współpraca ruszowskiej szkoły z Lokalną Grupą Historyczną przebiegała bez zarzutu, rozumieliśmy się bez słów, wszystkim nam chodziło o to samo- zorganizować coś niecodziennego- tak bardzo, jak 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości. I myślę, że to nam się wspólnie udało. Mam również nadzieję, iż nasza współpraca przyniesie w przyszłości wiele wspólnych udanych przedsięwzięć.

    Chciałabym jeszcze pogratulować wszystkim naszym uczniom pięknego i wzruszającego Koncertu. Pragnę również podziękować im za to, że pokazali się z najlepszej strony i mimo licznych współczesnych głosów, iż polska młodzież jest nieodpowiedzialna, bezduszna i nastawiona na konsumpcjonizm, dali dowód, że jest zupełnie inaczej.

Dziękuję Wam za to!

                                                                                                          Irena Droś

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1