Rozmiar czcionki:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

       koronawirus

banner poradni segregacji   

baner1

    Nasza szkoła zakwalifikowała się do Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół podstawowych „Do Hymnu” (300 szkół w całej Polsce), który jest organizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych bez podkładu muzycznego.

   Od pierwszych dni września przystąpiliśmy do prób (wybór uczniów od klas 1-8 sp, wybór pieśni hymnicznych, nauka słów, układ głosów, próby śpiewu, strój). Codziennie grupa ponad 100 uczniów naszej szkoły miała próby w Sali Koncertowej w Kościele Poewangelickim w Ruszowie z Panem Krzysztofem Zielińskim. Ujarzmić, zmotywować i przygotować ich do wspólnego i równomiernego śpiewu była niełatwym zadaniem.

   Dodatkowo nauczyciele i rada rodziców, lokalne koło historyczne zadbało o wystrój wnętrza.

   W dniu 25 września 2018 r. o godz. 1100 odbyło się przesłuchanie przez jury ogólnopolskie
(w naszym przypadku byli to profesorowie ze Szkoły Muzycznej w Poznaniu). Występ naszej szkoły został zarejestrowany przez odpowiednią kamerę przywiezioną przez jury. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem występu naszych uczniów, łącznie z jury. Piękne i profesjonalne wykonanie utworów (Hymn Państwowy, Gaude Mater Polonia, Marsz Polonia), jakość przygotowania, umiejętności dyrygenta, wystrój sali i bardzo dobra akustyka wpłynęły niewątpliwie na  całokształt. Mamy dużą nadzieję na wygraną nie tylko na forum naszego województwa, ale także na forum kraju. A do wygrania jest: 5000 zł w województwie i 20000 zł w Polsce (2 miejsce: 15000 zł; 3 miejsce: 10000 zł). Trzymajcie za nas kciuki, bo zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, ale szczególne podziękowania należą się Panu Krzysztofowi Zielińskiemu za cierpliwość, poświęcony ogrom czasu i oczywiście profesjonalizm.

   Wyniki konkursu będą ogłoszone do dnia 20 listopada 2018 r. Po tym terminie będzie można również obejrzeć nagrania z przesłuchania naszych uczniów. Jednak nie trzeba czekać aż tak długo, by usłyszeć nasze dzieci- można usłyszeć je na żywo podczas „Koncertu Patriotycznego”, który odbędzie się w dniu 28 września 2018 r. o godz. 17,00 w Sali Koncertowej w Poewangelickim Kościele w Ruszowie, na który serdecznie zapraszamy!

                                                                                                          Irena Droś

1

1