Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

Odsłon artykułów:
3429669

    Stało się już tradycją, że w drugi weekend września już od dwudziestu dwóch lat organizowane jest w Węglińcu Święto Grzybów. Impreza ta stała się wizytówką Węglińca i całej Gminy przyciągając z roku na rok nie tylko pasjonatów zbierania grzybów ale również każdego, kto chce zasmakować kultury i smaków borów dolnośląskich.

    Miniony weekend 8-9 września upłynął właśnie pod szyldem Święta Grzybów. Oficjalnie Święto zaczęło się od parady którą poprowadził Burmistrz Gminy i Miasta  Węgliniec Stanisław Mikołajczyk a wraz z nim Przewodniczący Rady Miejskiej Węglińca Waldemar Błauciak, radni Rady Miejskiej Węglińca, dyrektor MGOK Węgliniec Bogdan Walczak, Burmistrz Hodkovice nad Mohelku Markèta Khauerová, wicestarosta zgorzelecki Mariusz Wieczorek oraz reprezentacje przedszkola, szkół z terenu Gminy, grupy rowerowe jak również sami mieszkańcy. Całość tworzyła bardzo barwny korowód, któremu muzyczną oprawę  zapewnił zespół „Podolanie” z Czerwonej Wody. Po wejściu na plac przed Węglinieckim Centrum Kultury Burmistrz dokonał oficjalnego otwarcia XXII Święta Grzybów, życząc wszystkim wspaniałej zabawy oraz niezapomnianych wrażeń.

    Program imprezy przewidywał wiele atrakcji zarówno dla starszych jak i dla dzieci. Można było zobaczyć z bliska wozy strażackie, wśród nich nowy samochód  Star 266 OSP Stary Węgliniec i samochód MAN OSP Czerwona Woda, ale również pozostałe pojazdy z terenu Gminy jak i również samochody strażackie strażaków z Czech. Występ greckiego zespołu Mythos przyciągnął tłumy pod scenę. Natomiast miasteczko lekkoatletyczne zachęciło dzieci i młodzież do aktywnego spędzenia czasu, a wesołe miasteczko bawiło na karuzelach, dmuchańcach i trampolinach.

   Gwiazdą wieczoru w sobotę był zespół Łobuzy, zaraz po nim był pokaz Fire Show czyli niesamowity taniec z ogniem. Później rozpoczęła się zabawa taneczna. Niedziela upłynęła pod znakiem kulinarnych smaków, w bitwie na patelnie z udziałem finalistów Masterchef, którzy potem częstowali przygotowanymi przez siebie potrawami. Lasy Państwowe zaprezentowały swoje wystawy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, można było zobaczyć m.in. pszczoły, między którymi nie łatwo było znaleźć królową, zobaczyć z bliska zwierzęta leśne. Zwłaszcza dzieci były szczęśliwe mogąc dotknąć zwierzęta zaprezentowane przez Nadleśnictwa.

   Po godzinie 19-stej rozpoczęło się wręczenie nagród za najważniejszą konkurencję czyli mistrzostwa w zbieraniu grzybów. Mimo suszy jaka panowała w lecie udało się grzybiarzom zebrać trzy kosze grzybów. Spośród trzydziestu zawodników, jury pod okiem mykologów, wyłoniło troje zbieraczy, którym udało się znaleźć najwięcej grzybów. Nagrody szczęśliwcom wręczał Burmistrz Stanisław Mikołajczyk wraz z Przewodniczącym Rady i Wicestarostą Zgorzeleckim.

   Gwiazdą niedzielnego wieczoru był zespół Long&Junior. Swoimi przebojami bawił publiczność, a nawet zaprosił na scenę dzieci do wspólnego śpiewu. Późnym wieczorem, na zakończenie odbył się pokaz sztucznych ogni, który zachwycił zgromadzonych ludzi, a tym samym potwierdził, że XXII Święto Grzybów przeszło do historii.   

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1