Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

przekształcenie1

    W ramach działań związanych z przypadającą w tym roku Setną Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości, Wojewoda Dolnośląski oraz Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu zainicjowali projekt „Ocalamy”, który ma na celu odnalezienie oraz oznakowanie specjalnym znakiem graficznym grobów oraz miejsc pochówków osób czynnie zaangażowanych w walkę o niepodległość i jej utrzymanie na przełomie pierwszej i drugiej dekady ubiegłego wieku.

  Istotą projektu jest przywrócenie w świadomości lokalnej zapomnianych bohaterów oraz rozbudzenie zainteresowania historią najnowszą Polski. Setna rocznica odzyskania niepodległości jest doskonałą okazją do tego typu działań, stanowiących symboliczne uhonorowanie ludzi, których zasługi nie są znane poza wąskim gronem rodzinnym bądź lokalnej społeczności.

   W związku z powyższym zwracam się z prośbą do Mieszkańców Gminy Węgliniec o przekazanie informacji o lokalizacji grobów, kwater takich osób, które kwalifikują się do oznakowania i ewentualnych dokumentów potwierdzających udział zmarłych w wydarzeniach historycznych na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pocztą tradycyjną na adres: Urząd Gminy i Miasta w Węglińcu, ul. Sikorskiego 3, 59-940 Węgliniec  dopiskiem „Ocalmy” w terminie do 31 lipca 2018 r.

    Wskazane groby, kwatery bądź miejsca upamiętnienia będą specjalnie z tej okazji oznakowane jak również zostaną podjęte inne działania w tym objęcie ochroną poprzez zakaz ich likwidacji.

                                                                                                     Stanisław Mikołajczyk
                                                                                                   Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec

 

Poniżej pismo Wojewody Dolnośląskiego

Ocalamy 1

Ocalamy 1