Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń
Odsłon artykułów:
3195685

przekształcenie1

Baner logo orange

      Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny  wraz z Dyrektorem Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu i Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Węglińcu przeprowadził  Powiatowe Konkursy Wiedzy o HIV/AIDS dla uczniów szkół średnich i klas gimnazjalnych w powiecie zgorzeleckim. Celem  tych działań jest popularyzowanie wiedzy na temat zakażeń wirusem HIV i choroby AIDS oraz zachęcenie do prowadzenia odpowiedzialnego trybu życia. Do X Powiatowego Konkursu przystąpiły cztery  szkoły ponadpodstawowe z powiatu zgorzeleckiego, które reprezentowali finaliści etapu szkolnego. W czasie w którym Komisja Konkursowa sprawdzała testy czas naszym uczestnikom umilali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu pod kierownictwem pedagoga szkolnego pani Marzeny Dygas- Glapińskiej. Spektakl teatralny pt. Czerwony kapturek to nie bajka wg scenariusza pedagoga  pokazał codzienność i zagrożenia jakie mogą spotkać każdego kto ma ryzykowne zachowania zdrowotne.

Zgodnie z cytatem Z. Naukowskiej „ Życie łatwo jest zepsuć a naprawić  trudno” przekazano  informację, że nie koniecznie trzeba zachorować aby uświadomić sobie jak ważny jest zdrowy styl życia i  odpowiedzialne wybory . Uczestnicy poznali skutki do jakich może prowadzić nieostrożne zawieranie kontaktów i ryzykowne zachowania zdrowotne. Poziom Konkursów był wysoki dlatego szczególne  gratulacje dla laureatów : Julii Kiejzy z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu; Katarzyny Nowak, Kamili i Roksany Frąszczak   z Liceum Ogólnokształcącego w Bogatyni.

 Liderami  profilaktyki w zakresie HIV/AIDS spośród szkól podstawowych  jest niewątpliwie Szkoła Podstawowa w Węglińcu, która gościła uczniów wszystkich szkół podstawowych  powiatu  na XII Powiatowym Konkursie wiedzy o HIV/AIDS. Przedstawienie uczniów szkoły w spektaklu przeciw różnym formom przemocy podobało się i zrobiło pozytywne wrażenie na widowni. Wyrazy podziwu dla wiedzy Aleksandry Majochy ze szkoły Podstawowej w Jerzmankach, Michała Lisickiego ze szkoły Podstawowej Nr 5 w Zgorzelcu i Julii Zielińskiej ze Szkoły Podstawowej w Zawidowie. Gratulacje i uznanie dla finalistów obu konkursów za zajęcie miejsc na podium z pewnością przełoży się na przyszłe wybory w życiu. Oba Konkursy objęte zostały patronatem Burmistrza Miasta Zgorzelca co pozwoliło na sfinansowanie niezwykle cennych nagród. Dodatkowe nagrody i wyróżnienia ufundowały lokalne samorządy t. j. Burmistrz Miasta i Gminy w Węglińcu oraz Starosty powiatu Zgorzeleckiego.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgorzelcu składa podziękowania wszystkim , którzy przyczynili się do organizacji Konkursów i ich prawidłowych przebiegów. Dziękuję pani Grażynie Wiatrowskiej, Katarzynie Szymczak, Dorocie Kołodzińskiej , Marzenie Dygas- Glapińskiej za współpracę a wszystkim opiekunom ,którzy przygotowywali uczniów życzę sukcesów w pracy.

                               Opracowała G. Niedziela

2

3