Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń
Odsłon artykułów:
3195667

przekształcenie1

Baner logo orange

   W dniu 12 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich i Bohaterów 37 Pułku Piechoty 7 Dywizji II Armii Wojska Polskiego w Ruszowie uroczyście obchodzono 73. Rocznicę Forsowania Nysy Łużyckiej, m.in. dlatego, iż jeden z naszych Patronów to Bohaterowie 37 Pułku Piechoty 7 Dywizji II Armii Wojska Polskiego- uczestnik Forsowania Nysy Łużyckiej- jednej z najkrwawszych bitew żołnierza polskiego podczas II wojny światowej.

   W dniu rozpoczęcia Forsowania Nysy Łużyckiej 37 Pułk Piechoty był usytuowany w okolicach miejscowości Prędocice (dzisiejsza nazwa: Toporów). Niejednokrotnie żołnierze przechodzili przez Rauchę (Ruszów), m.in. by skorzystać ze Szpitala Polowego, który mieścił się w budynku naszej szkoły.

   Uroczystą Akademię przygotowała klasa 6a pod opieką Pani Magdaleny Pichórz, a występy uświetnił także występ PRYMY. Na szczególną uwagę zasługuje fragment występu klasy szóstej, był to przepiękny taniec z flagą- który nie tylko upamiętnił bohaterstwo żołnierzy polskich w obronie Ojczyzny, ale również był symbolem obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Po Akademii wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły złożyli wieniec i zapalili znicze pod pomnikiem Bohaterów 37 Pułku Piechoty 7 Dywizji II Armii Wojska Polskiego, który znajduje się na podwórku szkolnym.

   Nasze szkolne poczty sztandarowe będą również brać udział w uroczystościach 73. Rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej w dniu 14 kwietnia 2018 r. w Toporowie- tam także znajduje się pomnik poświęcony Bohaterom 37 p.p.

   Żołnierze II Armii Wojska Polskiego nadludzkim wysiłkiem obronili Ojczyznę. Przyśpieszyli nadejście długo oczekiwanego dnia- zdobycie Berlina, upadku III Rzeszy, końca wojny i kresu ogromnych cierpień, jakie ona niosła. Społeczność Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich i Bohaterów 37 Pułku Piechoty 7 Dywizji II Armii Wojska Polskiego w Ruszowie kultywuje pamięć  swoich Patronów- a dzisiaj szczególnie złożyła hołd bohaterskim żołnierzom 37 Pułku Piechoty.

                                                                   Irena Droś

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1