Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

Interreg Polska Saksonia logo

logo wybory banner

   Piątkowy poranek 10 listopada 2017r. w Szkole Podstawowej w Węglińcu był  bardzo uroczysty i wyjątkowy. W przeddzień 99 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę młodzież z tej Szkoły tradycyjnie przygotowała „Poranek patriotyczny”. Po przekroczeniu progu hali sportowej im. T. Hopfera w atmosferę powagi wprowadziła sceneria sali. Symbolika, jaką zastaliśmy w bardzo wymowny sposób podkreślała rangę patriotycznych obchodów święta narodowego: godło Polski wiszące na fladze biało- czerwonej, „grób nieznanego żołnierza” i palące się przy nim znicze w barwach narodowych,  jak również kotyliony biało- czerwone i odświętne stroje uczniów. Te detale, nawiązywały do obchodów 99 rocznicy Święta Niepodległości, którą obchodzimy 11 listopada.

   Patriotyczny poranek rozpoczęto wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie Pani Sława Borodzicz powitała zaproszonych gości. W uroczystości uczestniczyli: Sekretarz Pan Marcin Papla, Przewodniczący Rady Pan Waldemar Błauciak, Radny Rady Miejskiej Pan Marek Wawrzynek, historyk- z Instytutu Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej prof. Czesław Partacz, porucznik Ryszard Leparowski, Dyrektor Szkoły Pani Sylwia Salas, Wicedyrektor Pani Kamila Basarab, grono pedagogiczne i młodzież szkolna. Prowadząca wspomniała również zaproszonych kombatantów: Pana Stanisława Kędzierewicza i Pana Zygmunta Kwietnia, którym stan zdrowia uniemożliwił uczestnictwo w „Poranku patriotycznym”. W dalszej części uroczystości uczczono minutą ciszy tych, którzy oddali życie za naszą wolność.

  Następnie głos oddano profesorowi, który nawiązał w swojej wypowiedzi do tego niecodziennego święta. Podkreślił jego rangę dla naszego, młodego pokolenia. Zaznaczył, iż kultywowanie uroczystości narodowych uczy patriotyzmu, a rzeczą ważną jest abyśmy pamiętali „ Skąd jesteśmy ?”. Także porucznik wspomniał, o tych którzy polegli za na naszą wolność. Zachęcił również do odwiedzania grobów poległych żołnierzy, które znajdują się w Zgorzelcu.

  Uroczystość ta miała niezwykły charakter, gdyż podczas jej przebiegu Pan porucznik Ryszard Leparowski dokonał symbolicznego przekazania młodemu pokoleniu Szkoły Podstawowej w Węglińcu sztandaru Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych należącego do Koła w Węglińcu prosząc, aby młodzież o niego dbała  i pamiętała, iż jest „On” symbolem dawnych czasów. Symbolem wielkiej chwały tych ludzi, którzy go przekazują. Ludzi – Polaków - żołnierzy, którzy walczyli na różnych frontach  i oddawali życie za najważniejsze wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna.

  Część artystyczna uroczystych obchodów Dnia Niepodległości została przygotowana przez młodzież Szkoły Podstawowej w Węglińcu. W poranku patriotycznym nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych. Po występie delegacja młodzieży, grona pedagogicznego i zaproszonych gości przemaszerowali pod pomnik „Pamięci członków rodzin z Kresów Wschodnich, którzy cierpieli i ginęli za to, że byli Polakami ".

  Pod pomnikiem na delegację szkolną oczekiwała grupa osób, a wśród nich Pan Alfred Janicki z członkami stowarzyszenia „Kresy w Pamięci”, Pan Bogdan Walczak Dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury oraz mieszkańcy Węglińca. Przed złożeniem kwiatów został odśpiewany hymn narodowy. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy zakończono przygotowany przez młodzież szkolną „ Poranek patriotyczny”.

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3