Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

       koronawirus

banner poradni segregacji   

baner1

Polska jest naszą matką to Order Polonia Mater Nostra Est, który istnieje od 1995 roku ...

...Dnia 3 maja 2017 roku laureatami opisanego orderu zostali Pan Stanisław Mikołajczyk- Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec oraz Anna Sygut- zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Ruszowie. Odznaczeni odebrali wyróżnienie dzięki nominacji i z wniosku Pana Alfreda Janickiego, Prezesa Stowarzyszenia „Kresy w Pamięci”, skierowanej do Społecznej Fundacji Pamięci Narodu Polskiego.

   Uroczystość odbyła się w Pałacu Aleksandra Rembielińskiego- siedzibie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Warszawie. Wraz z odznaczonymi Panem Stanisławem Mikołajczykiem i Anną Sygut uhonorowanych było jeszcze szesnaście osób z Polski i świata.

    Złoty Laur Orderu Polonia Mater Nostra Est przyznawany jest za szczególne zasługi dla Narodu i Państwa Polskiego. Uzasadnieniem wyróżnienia osoby Burmistrz były przede wszystkim działania w zakresie kultywowania pamięci historii rodzin kresowych. Działaniami tymi było wspieranie i pomoc w organizacji imprez o tematyce Kresowej m.in. festiwalu pieśni kresowych „Wielkie Bałakanie”. Również zaangażowanie i pomoc w budowie pomników pamięci o Kresach w Węglińcu, Czerwonej Wodzie, Ruszowie oraz wspieranie utworzenia Muzeum Kresów Wschodnich i Izby Podolskiej w Węglińcu w pełni uzasadnia otrzymanie wyróżnienia. Pani Anna Sygut natomiast odebrała order między innymi za: wychowywanie dzieci i młodzieży w duchu patriotycznym, których ideą jest kształtowanie postaw obywatelskich; za realizację projektu „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”; za współorganizację wymian międzynarodowych oraz za organizację wyjazdów patriotycznych młodzieży ruszowskiej na Ukrainę i Litwę .  

   Wszyscy odznaczeni odbierali order z rąk Kanclerza Kapituły Orderu profesora Włodzimierza Bojarskiego, w pięknej sali i podniosłej atmosferze.

   Honorowe odznaczenie przyznawane jest przez Społeczną Fundację Pamięci Narodu Polskiego działającą od 1991 roku.

   Awers orderu ukazuje siedzącą na tronie postać kobiecą w powłóczystych szatach, trzymającą w lewej ręce opartą o ziemię tarczę z polskim godłem państwowym z 1918 roku. Z prawej strony do kobiety tuli się dziecko z mieczem w ręku. Postać kobieca okolona jest  napisem „Polonia Mater Nostra Est”. Zawieszkę tego Orderu stanowi korona królewska. Order noszony jest na szyi na białej wstędze z obustronnymi czerwonymi bordiurami.

   Na całym świecie odznaczonych orderem Polonia Mater Nostra Est jest około 300 osób, tym bardziej jest to dla naszej gminy bardzo ważne i znaczące wydarzenie. Na podkreślenie zasługuje także fakt, iż wszyscy uczestnicy uroczystości byli bardzo zbudowani tym, iż tak młode osoby (S. Mikołajczyk i A. Sygut) są bardzo zaangażowane w tematykę kresowo- patriotyczną.

                                                                                                Irena Droś

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1