Rozmiar czcionki:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

 

plakat koniec spisu

czyste powietrze

   W dniu 1 września 2021 r. sprzyjała nam piękna pogoda, mimo iż w ostatnich dniach sierpnia ciągle padał deszcz. Ta ogromna zmiana aury dodała nam pewności siebie i wiary, że podołamy i będzie to dla nas wszystkich radosny dzień. I tak się stało…

   Wszechogarniająca radość i uśmiech, wszak nasze dzieci wracają z wakacji do szkoły, wypoczęte, pełne ufności, rozgadane i roześmiane… Tego dnia przygotowaliśmy dla nich sporo pozytywnych niespodzianek. Oddaliśmy im do użytku nowoczesną salę gimnastyczną, funkcjonalną i dobrze wyposażoną. Taką, która będzie służyć nie tylko im, ale i następnym pokoleniom. Połączyliśmy uroczyste otwarcie sali z Dolnośląską Inauguracją Roku Szkolnego 2021/2022. Tak, to u nas w Ruszowie na Ziemi Węglinieckiej, po raz pierwszy w historii Gminy Węgliniec, odbyło się to niezwykłe wydarzenie. I jest to ogromne wyróżnienie nie tylko dla nas, ale i dla każdej szkoły na Dolnym Śląsku.

   Rozpoczęliśmy Mszą Św. koncelebrowaną przez Biskupa Legnickiego, który poświęcił również piękną salę. Na uroczystości nie mogło zabraknąć naszego najważniejszego gościa- Pani Marzeny Machałek- Wiceministra Edukacji i Nauki. To dzięki Niej udało się stworzyć coś dobrego dla naszych dzieci. To Ona zdobyła dla nas 1/3 kwoty potrzebnej na budowę sali. Pamiętam Jej pierwszą wizytę w szkole w 2019 r., kiedy była naszych honorowym gościem w Dniu Edukacji Narodowej- wówczas przywiozła nam „promyk słońca” i nadzieję, że teraz będzie już tylko lepiej. W 2020 r. w trakcie budowy sali, Pani Minister odwiedziła nas po raz drugi sprawdziła przebieg inwestycji. Podczas naszego święta wspólnie przecięła wstęgę  z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty, z Burmistrzem Gminy Węgliniec oraz naszym uczniem Michałem.

   Mimo, że gościliśmy u siebie wielu znakomitych gości (bo i parlamentarzystów, przedstawicieli władz województwa dolnośląskiego i kuratorium, szkół z Gminy Węgliniec i gmin ościennych wraz z pocztami sztandarowymi, burmistrzów, radnych i nawet uczestnika Powstania Warszawskiego, którego przywitaliśmy owacją na stojąco.), to naszymi honorowymi gośćmi były wszystkie dzieci oraz rodzice uczniów klas pierwszych, bo pasowała ich na ucznia sama Pani Minister w asyście Kuratora i Burmistrza. Szkoda, że ze względów epidemiologicznych do sali nie mogli wejść wszyscy rodzice, jednak przygotowaliśmy dla nich na podwórku szkolnym specjalny telebim, by mogli obejrzeć ją na żywo. Podczas uroczystości zostały odznaczone dwa sztandary: naszej szkoły i Nadleśnictwa Ruszów- za kultywowanie pamięci o Forsowaniu Nysy Łużyckiej. Przemówienia: Pani Minister, Kuratora Oświaty, Parlamentarzystów- uświetniły ten dzień, ponieważ były bardzo miłe, życzliwe i skierowane przede wszystkim do naszych uczniów. Uwieńczeniem uroczystości był doskonały występ naszego zespołu wokalnego „Pryma” i innych uczniów, którzy poświęcili sporo czasu na próby podczas wakacji. Nie byłoby to możliwe bez „naszego maestro” Pana Krzysztofa Zielińskiego, który stworzył samodzielnie program artystyczny i świetnie przygotował dzieci.

   A na koniec, to już tylko podziękowania. A jest komu dziękować! Zacznę od naszego gospodarza- gospodarza uroczystości i naszej gminy- Pana Mariusza Wieczorka, który „stanął na głowie”, by nasze dzieci otrzymały nowoczesną salę gimnastyczną. Od momentu rozpoczęcia inwestycji, co najmniej raz w tygodniu (a czasami i częściej) osobiście doglądał przebiegu budowy. Był otwarty na zmiany w projekcie, choć zawsze skutkowało to zwiększeniem środków na budowę. Zmieniliśmy sporo, bo zaczynając od systemu ogrzewania i zmiany rodzaju wykładziny, po kolor elewacji, rodzaju wyposażenia sportowego, aż wreszcie zakupu wykładziny ochronnej, która pozwoli nam na organizowanie naszych szkolnych przedsięwzięć na terenie sali- bez obaw, że ją zniszczymy. Dziękujemy z całego serca! Szczególnie dziękują uczniowie, którzy z radością będą z niej korzystać.

   Dziękujemy równie serdecznie Pani Minister, bo to Ona dała nam „zielone światło” i dotrzymała słowa (choć w dzisiejszych czasach nie jest już to takie oczywiste), że przyjedzie osobiście i weźmie udział w uroczystości otwarcia sali gimnastycznej. Pani Minister, dziękujemy w imieniu całej społeczności szkolnej, a szczególnie nasi najmłodsi uczniowie, których Pani Minister pasowała na ucznia i będą mieć pamiątkę do końca życia.

   Dziękujemy naszym sponsorom: Panu Jarosławowi Podyma (Chata Polska Ruszów), Panom: Krzysztofowi Zagajewskiemu, Zdzisławowi Kowalskiemu, Bartłomiejowi Helikowi i Wiesławowi Ratajczakowi (HDM Ruszów) oraz Panu Januszowi Kobielskiemu (Nadleśniczemu Nadleśnictwa Ruszów) za pomoc finansową i rzeczową w celu udoskonalenia sali gimnastycznej (zakup gablot na puchary, regałów sportowych, założenie dodatkowych drzwi i zakup drobnego sprzętu sportowego).

   Dziękuję bardzo serdecznie Pani Edycie Petrunio przewodniczącej Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Ruszowie, która samodzielnie przygotowała dekoracje kwiatowe na naszą uroczystość- zadbała, by nie tylko wnętrze sali wyglądało przepięknie, ale również i otoczenie szkoły. Dziękuję Panu Krzysztofowi Zielińskiemu za przygotowanie niecodziennego i na najwyższym poziomie występu dzieci. Dziękuję wszystkim uczniom, którzy w czasie wakacji przygotowywali się do jego wykonania, w tym dziewczętom z zespołu Pryma.

   Na koniec, choć powinno być też na początku, dziękuję wszystkim pracownikom Szkoły Podstawowej w Ruszowie, którzy zadbali o wszystko: przygotowali dekoracje, zadbali o teren szkoły, zadbali w szczególności o uczniów, dla których uroczystość także była wielkim przeżyciem. Dziękuję- na Was zawsze można liczyć!

   No tak, podziękowań jest bardzo dużo, ale i ranga imprezy także. Jestem przekonana, że udało nam się pokazać z jak najlepszej strony, a Ruszów okazał swoje wielkie serce naszemu wspólnemu dobru- dzieciom. Mam tylko nadzieję, że uda nam się korzystać ze wszystkich dobrodziejstw ruszowskiej szkoły- stacjonarnie, czego życzę przede wszystkim naszym uczniom!

Irena Droś