Rozmiar czcionki:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

      

koronawirus

banner poradni segregacji

baner1

    Ochotnicza Straż Pożarna w Jagodzinie oficjalnie zakończyła projekt - utworzenie Skweru Pamięci - "Łużyce - Ziemie Odzyskane", dotowany przez Fundację Orlen w ramach konkursu „Czuwamy! Pamiętamy!” – Edycja II. Sam skwer został oficjalnie otwarty! Uroczystość mająca miejsce 11-Listopada 2020 roku była symboliczna i skromna, ze względu na panującą pandemię i troskę o nasze wspólne bezpieczeństwo. Druhowie naszej jednostki zapalili symboliczne znicze oraz złożyli kwiaty pod „Ocalonym” pomnikiem ofiar I Wojny Światowej, pochodzących z ówczesnej miejscowości – Neuhammer. Projekt miał na celu oddanie hołdu poległym żołnierzom podczas Operacji Forsowania Nysy Łużyckiej w 1945, a także jest to inicjatywa, która pozwoliła na utworzenie pięknego miejsca rekreacyjno-turystycznego w naszej miejscowości oraz stworzenie historycznego informatora naszego regionu. W gablotach informacyjnych znajdziecie Państwo dużo materiałów na temat Operacji Forsowania Nysy Łużyckiej, historii naszej miejscowości, a także historii związanej z naszą jednostką – OSP Jagodzin. Skwer został zbudowany wokół ocalonego przez naszych druhów pomnika upamiętniający Ofiary I Wojny Światowej pochodzące z ówczesnej miejscowości - Neuhammer. Pomnik został wydobyty z głębi lasu i zarośli na początku miesiąca Maj w aktualnym roku. Projekt nie mógłby zostać zrealizowany bez wsparcia finansowego Fundacji Orlen, która pozytywnie rozpatrzyła nasz wniosek. Budowa nie mogłaby obyć się także bez pomocy Lokalnych przedsiębiorców oraz mieszkańców wspierających nas ciężkim sprzętem, za co im serdecznie dziękujemy, a mianowicie Panowie: Adam Napolski i Hubert Piotrowski, Grzegorz Pluskota, Jerzy Gruszeczka oraz Jarosław Bałut. Swój udział w budowie skweru miały również przedsiębiorstwa: Sebastian Krzan i Dariusz Szykuła S.C., "Wipol" Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Jan Widomski oraz BORKA-BUD SP. Z O.O SP.K. Środki finansowe pochodziły z dotacji Fundacji Orlen, środków własnych jednostki oraz Darowizny– Szymona Mikołajczyka, który przekazał całą swoją dietę radnego powiatowego na rzecz realizacji naszego projektu. Wiele drobnych elementów zostało sfinansowanych i zakupionych przez samych strażaków. Swój wkład w budowę naszego skweru miał również mieszkaniec naszej miejscowości – Artur Zioła, który został projektantem naszego skweru. Głównymi architektami naszego projektu, którym należą się największe brawa, bo przy naszej budowie spędzili najwięcej czasu są druhowie: Naczelnik Zbigniew Tyranowski oraz Skarbnik Jan Piszcz. Drodzy Państwo, gdy sytuacja wróci do normalności, serdecznie zapraszamy do odwiedzin naszego skweru! Prosimy planować swoje wyprawy piesze/rowerowe z uwzględnieniem odwiedzin w naszej jednostce! Teren skweru jest ogólnie dostępny oraz całodobowo oświetlony. Na sam koniec chcemy jeszcze raz serdecznie podziękować Fundacji Orlen za okazane zaufanie i wsparcie! Drodzy czytelnicy, jak wam się podoba efekt naszej pracy? Do zobaczenia przy naszym skwerze!

Fotografia przedstawiająca Skwer Pamieci - "Łużyce - Ziemie Odzyskane" w Jagodzinie

Fotografia przedstawiajaca  gabloty w których znajdują się informacyje i materiały na temat Operacji Forsowania Nysy Łużyckiej, historii naszej miejscowości, a także historii związanej z  jednostką – OSP Jagodzin

Fotografia przedstawiająca Skwer Pamieci - "Łużyce - Ziemie Odzyskane" w Jagodzinie