Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

       koronawirus

banner poradni segregacji   

baner1

   300 zł – tyle wynosi jednorazowe wsparcie dla ucznia rozpoczynającego rok szkolny. Od 1 lipca rodziny mogą składać wnioski online o świadczenie z programu „Dobry Start”.

   Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci oraz rządowe wsparcie rodzin w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego.

   Dla kogo świadczenie dobry start?

   Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia przez nie 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 roku życia. Co ważne, od 2019 r. świadczenie przysługuje również uczniom szkół dla dorosłych i policealnych.

   Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej.

   Jak dostać świadczenie?

   Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka(czyli osoba, która sprawuje faktyczna opiekę nad dzieckiem i wystąpiła do sądu o adopcję tego dziecka), a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

   Wnioski online już teraz

   Wnioski o świadczenie dobry start od 1 lipca rodzice mogą składać drogą elektroniczną przez ministerialny portal www.empatia.mrpips.gov.pl, bankowość elektroniczną lub portal usług elektronicznych ZUS.

   Papierowe wnioski od 1 sierpnia

Przyjmowanie wniosków papierowych rozpocznie się 1 sierpnia. Miejscem składania i realizacji wniosków będzie Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Węglińcu. W przypadku rodzin zastępczych wnioski będą składane do powiatowego centrum pomocy rodzinie.

Wzór wniosku o ustalenie prawa do świadczenia Dobry Start

Wzór załącznika do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia Dobry Start

Kiedy otrzymam wsparcie?

Im wcześniej rodzina złoży wniosek, tym szybciej trafi do niej świadczenie dobry start. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września.

Nie przegap terminu!

Uwaga! Jeśli chcesz otrzymać wsparcie, wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada. W przeciwnym razie prawo do świadczenia dobry start przepadnie.

Lista banków uczestniczących w programie:

   Alior Bank S.A.

   PKO Bank Polski S.A./Inteligo

   Bank Pocztowy S.A.

   Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.

   BNP Paribas Bank Polska S.A.

   Credit Agricole Bank Polska S.A.

   Getin Noble Bank S.A.

   ING Bank Śląski S.A.

   mBank S.A.

   Bank Millennium S.A.

   Nest Bank S.A.

   Bank Pekao S.A.

   SGB-Bank S.A.

Informacja

 

Plakat o świadczeniu dobry start

Informacja o świadczeniu