Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

    banner poradni segregacji   
     eaktywni     razem b      baner informacja 1      baner informacja 2

    W roku szkolnym 2019/20 Szkoła Podstawowa w Ruszowie bierze udział w programie organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują +”. W dniach 4 – 5 października 2019r., uczennice naszej szkoły: Sandra Bielawska, Natalia Kowalczyk i Emilia Mesjasz wzięły udział w szkoleniu we Wrocławiu na Uniwersytecie SWPS, w ramach projektu „Młodzi głosują +”. Uczennice w pierwszej części szkolenia dowiedziały się o celach   programu. Następnie brały udział w warsztatach dotyczących wyborów politycznych i neutralności politycznej. Po przerwie obiadowej rozpoczęła się druga część zajęć. Uczestnicy uczyli się jak przygotować symulację wyborów, dowiedzieli się, dlaczego ludzie nie głosują. Następnego dnia dowiedzieli się czym jest kampania profrekwencyjna – rodzaje i planowanie działań.

    Opis działań projektowych:

    Od wtorku (08.10.) rozpoczęłyśmy wszelkie działania związane z symulacją wyborów. Na początku ustaliłyśmy, jak ma wyglądać ankieta dotycząca wyborów i o co będziemy pytać. Sandra zaprojektowała ankietę w programie Word. Następnie Emilia zajęła się drukowaniem, skanowaniem i wycinaniem ankiet gilotyną. Później zebrałyśmy się wszystkie trzy (Natalia, Emilia i Sandra) przed szkołą i ruszyłyśmy przeprowadzać ankiety. Najpierw poszłyśmy do miejscowego nadleśnictwa, gdzie wszyscy chętnie wzięli udział w sondzie. Kolejnym miejscem były zakłady pracy: Impel, Stolbud i HDM. Tam miałyśmy drobne problemy, ale za pomocą kulturalnej dyskusji wszystko się rozwiązało. Rodzice i nauczyciele uczniów naszej szkoły, również odpowiedzieli na pytania z ankiety. Pytaliśmy o to, czy respondenci biorą udział w wyborach, czy wiedzą na kogo będą głosować, czy wiedzą, kiedy odbywa się głosowanie oraz o płeć i wiek. Wybraliśmy takie pytania, ponieważ według nas były najbardziej istotne. Ogólnie sto dziewiętnaście osób wzięło udział w naszej sondzie. Pozytywnie zaskoczyło nas to, że większość osób chętnie wzięła w niej udział oraz prawie wszyscy zaznaczyli, że wezmą udział w wyborach, ale niestety trafiły się osoby, które nie wiedziały, kiedy się odbędą wybory. Dwanaście osób zaznaczyło, że nie wezmą udziału w głosowaniu. Najliczniejszą grupą wiekową były osoby w wieku od lat osiemnastu do trzydziestu dziewięciu. Na drugim miejscu były osoby w wieku od czterdziestu do pięćdziesięciu dziewięciu lat. Najmniejszą grupą były osoby sześćdziesiąt +. Wszystko poszło sprawnie i po naszej myśli. Po przeanalizowaniu wyników nasuwają nam następujące wnioski: większość jest zdecydowana na kogo w niedziele odda swój głos. Na 100% biorących udział w ankiecie 81,5% wyraziło zdanie, że będzie brało udział w tegorocznych wyborach parlamentarnych. W porównaniu z ubiegłymi latami zauważyliśmy, wzrost aktywności obywatelskiej mieszkańców naszej wsi. O znaczącym progresie dowiedzieliśmy się z danych na temat wyborów znajdujących się na stronach internetowych. Świadczy to o tym, że nasza wieś chce decydować o losach swojego kraju. Wśród ankietowanych przeważała pleć żeńska (65% kobiety, 35% mężczyźni), kobiety chętniej brały udział w naszej ankiecie. 96% ankietowanych wie dokładnie, że najbliższe wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Zdecydowana większość (82%) wie, na kogo będzie głosować. Następnego dnia zajęłyśmy się działaniami zachęcającymi do wzięcia udziału w symulacji wyborów i kampanią profrekwencyjną. Aby zachęcić do udziału w naszych wyborach rozwieszaliśmy plakaty, rozdawaliśmy ulotki. Zwróciliśmy uwagę na to, aby przekonać do wyborów szczególnie młodszą część społeczeństwa. Sandra przygotowywała ulotki, Emilka rozwieszała plakaty, Natalka tłumaczyła dzieciom na czym polegają wybory. Dzieci były zainteresowane naszym projektem. Kampania profrekwencyjna była prowadzona zarówno w szkole, jak i na terenie całej wsi Ruszów. Ludzie bardzo pozytywnie zareagowali, chętnie brali udział w ankietach i wyborach. Wszystkie działania zaplanowaliśmy kilka dni przed wyjazdem do Wrocławia na szkolenie. Gdy wróciliśmy, od razu zabraliśmy się do roboty. W trakcie tej kampanii mieliśmy bardzo mało czasu (zaledwie tydzień), więc przy kolejnych wyborach, które będą wyborami prezydenckimi, planujemy zacząć wszystko dużo wcześniej. Datę wyborów wyznaczyliśmy na dzień 11.10.2019r (piątek). Naszym miejscem wyborów była stołówka szkolna. Natalka zrobiła urnę, a w tym czasie Sandra i Emilka chodziły po klasach i informowały o wyborach, które odbywają się na stołówce (nasz lokal wyborczy). Później Emilia robiła zdjęcia, a Sandra dawała karty wyborcze. Natalia natomiast zajęła się tłumaczeniem i wykreślaniem głosujących z listy. Następnie uczestnicy wyborów siadali w osobnych stolikach i głosowali. Lokal wyborczy był czynny od 9 rano do 12. Pozytywnie zaskoczyła nas ilość młodszych dzieci na wyborach. Frekwencja była dosyć wysoka. Wynosiła 55,2%. Wyzwaniem było upilnowanie klas, ale z pomocą nauczycieli dałyśmy radę. Koordynatorem projektu jest Pani Urszula Zel.

Emilka, Natalka i Sandra.