Rozmiar czcionki:
Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

      

koronawirus

banner poradni segregacji

baner1

   79 lat temu, 10 lutego 1940 r., władze sowieckie przeprowadziły pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich, w czasie której – wg danych NKWD – do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię wywieziono około 140 tys. ludzi. Wywózka objęła chłopów, mieszkańców małych miasteczek, rodziny osadników wojskowych oraz pracowników służby leśnej. W czasie transportu deportowani umierali z zimna, głodu i wyczerpania.

   Aby upamiętnić ten dzień, w Węglińcu na Skwerze Podolskim odbył się uroczysty apel połączony ze złożeniem kwiatów pod pomnikiem „Pamięci członków rodzin z Kresów Wschodnich, którzy cierpieli i ginęli za to, że byli Polakami”. Uroczystości rozpoczęła Pani Sława Borodzicz - nauczycielka historii, która przedstawiła krótką historię masowej zsyłki Polaków na Sybir.

  Udział w uroczystości wziął Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Mariusz Wieczorek, Wiceburmistrz Dominik Matelski, Przewodniczący Rady Miejskiej Węglińca Wiesław Piechota, Wiceprzewodniczący Jerzy Peroński, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Węglińcu Sylwia Salas wraz z pocztami sztandarowymi i uczniami szkoły.  

   Móc zrozumieć tę historię warto sięgnąć do relacji świadków ówczesnych wydarzeń:

  "Przerażające wieści o wywiezionych w lutym rozchodziły się powoli, niczem krew przesiąkająca przez bandaże. Krążyły historie o głodzie, chorobach, zimnie i o ciałach porzuconych przy torach. Ludzie modlili się. Mieli nadzieję, że to tylko pogłoski. W głębi dusz wszyscy znali prawdę. Plama krwi rosła. Groźba dalszych wywózek wisiała w powietrzu. Kiedy znów przyjdą? Czy przyjdą po nas?”

Jan B. Deręgowski

Cześć Naszym Bohaterom !!!

1 Kopiowanie

2 Kopiowanie

4 Kopiowanie