Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

   Zima to pora roku ciężka nie tylko dla kierowców. Również piesi są wówczas narażeni na więcej zagrożeń. Częste opady, mgły i szybko zapadający zmrok powodują, że stają się oni gorzej widoczni.

   Jeżeli nie ma chodnika, pieszy może poruszać się lewą stroną drogi, dzięki czemu będzie widział nadjeżdżające z naprzeciwka samochody. Na szczególnie niebezpieczeństwo narażony jest pieszy poruszający się po drodze poza terenem zabudowanym zwłaszcza po zmroku. Kierowca kierujący pojazdem przy takich warunkach może go nie zauważyć. Wielu pieszych nie zdaje sobie sprawy, iż światła reflektorów samochodowych nie zawsze dobrze oświetlą człowieka, który jest ubrany w ciemny ubiór. A jeśli z naprzeciwka jedzie inny pojazd, i nawet jeśli ma dobrze ustawione światła, to pieszy na skraju jezdni po prostu "zaciera" się w poświacie reflektorów.

  Dlatego w celu poprawy bezpieczeństwa wprowadzono obowiązek posiadania i używania przez pieszych poruszających po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych. Nocą pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę z odległości około 40 metrów. Natomiast jeśli ma na sobie elementy odblaskowe staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Dlatego pamiętajmy o tych obowiązkach nie jest to tylko przepis to Wasze życie.

1

3

2