Węgliniec
Serce Borów Dolnośląskich

    We wrześniu 2018 r. Szkoła Podstawowa w Ruszowie została zgłoszona do projektu organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej  „ Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku”, który jest częścią Szkoły Tolerancji . Dzień Patrioty  był w  Ruszowie , jak i w  całej Polsce  obchodzony  16.11.2018 roku . Tego dnia zrealizowaliśmy szereg zadań , które były kulminacją wcześniej zaprojektowanych przez uczniów działań. Już we wrześniu klasa V b pod kierownictwem Pani Eweliny Grzelakowskiej przygotowała śpiewnik pieśni patriotycznych . Uczniowie sami wybierali jaka pieśń ma się znaleźć w śpiewniku , następnie opracowali graficznie wygląd śpiewnika. Także klasa V b wykonała szereg plac plastycznych pod wspólnym tytułem : Dla Niepodległej.  Kolejnym zadaniem związanym z obchodami Dnia Patrioty był zorganizowany przez Panią Grażynę Piturę w październiku konkurs o Irenie Sendlerowej . Wygrała go uczennica klasy VII a Emilka Mesjasz. Listopad przebiegł uczniom biorącym udział w projekcie nad przygotowaniem gazetki szkolnej związanej z patriotyzmem , ankiety o patriotyzmie wśród uczniów i pracowników szkoły oraz  konkursie pod nazwą : Czy znasz swoją Ojczyznę. Gazetka przygotowana przez uczennice klasy VII została pokazana w głównym holu naszej szkoły ,a wykorzystano w niej między innymi prace plastyczne wykonane na lekcjach plastyki. Ankieta została przygotowana, przeprowadzona i przygotowana przez Natalię Kowalczyk i Dominikę Kinal. Uczennice pytały w niej między innymi o to , czy wiemy co to jest  patriotyzm , jak przejawia się jego współczesna wersja, jakich według nas znamy największych polskich patriotów. Dla wielu  odpowiadających był  to Jan Paweł II , Józef Piłsudski, Tadeusz Kościuszko , Adam Mickiewicz. Zdecydowana  większość biorących udział w ankiecie wiedziała co to jest patriotyzm , potrafiła także podać przykłady współczesnego patriotyzmu np. nauka dla dobra Ojczyzny czy wywieszanie flagi Polski w święta narodowe a także odpowiednie zachowanie podczas wykonywania hymnu narodowego . Konkurs : Czy znasz swoją Ojczyznę został przeprowadzony w II kategoriach . Pierwsza to klasy IV- VI , a druga VII- VIII oraz klas III gimnazjum. Każda klasa wytypowała po dwóch uczniów , którzy ją reprezentowali na konkursie . Zwycięzcy to klasa V a , w kategorii klas młodszych i klas III gimnazjum w starszej. Nagrody ufundowała pani dyrektor szkoły . Dzień Patrioty w naszej szkole to także pięknie ubrani uczniowie i nauczyciele  w barwy biało – czerwone. Tego wyjątkowego dnia nasza szkoła była cała biało – czerwona.

                                             Koordynator projektu: Urszula Zel, Ewelina Grzelakowska

 

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1